SHESIM LETRA - Gazeta Express

gazetaexpress.com

SHESIM LETRA - Gazeta Express

30

SPORT

Mourinho

mburret

me Realin

Mbrojtje dhe kundërsulm i Jose Mourinhos.

Trajneri portugez i ka prekur disa tema të

nxehta, duke u mbrojtur dhe duke u hedhur

në kundërsulm në konferencën për shtyp që e

mbajti të hënën mbrëma.

‘Special One’ ka folur për gjasat që ka ekipi

madrilen për titull të kampionit të Spanjës. Ai

kërkon nga njerëzit të mos nguten, edhe pse

ekipi i tij ka 5 pikë më shumë se konkurrenti

kryesor, Barcelona. “Nuk ka përfunduar asgjë,

sepse 5 pikë nuk janë asgjë. Ne disa muaj më

parë i kemi humbur 5 pikë për 2 ditë, 3 me

Levanten dhe 2 me Santanderin. Kjo mund të

ndodhë sërish”, deklaroi ish trajneri i Portos, i

Chelseas dhe i Interit.

Ai i ka sulmuar në njëfarë mënyrë edhe gazetarët,

të cilët merren vazhdimisht me golat e

shumtë të pësuar nga ana e ‘Los Blancos’. “Për

vite të tëra dëgjoja të thuhej se skuadrat e

mia po luanin për rezultat dhe se nuk dhuronin

spektakël. Fitonim ndeshje 1:0 dhe ishim

perfektë në mbrojtje. Tash që e kam në ekip

‘Këpucën e Artë’, që shënojmë aq shumë dhe që

i mposhtim rekordet e shumta, më thoni se jeni

të preokupuar për golat e pësuar? Më thoni më

saktësisht, çka dëshironi?”, shtoi portugezi.

Ai ka siguruar se nuk ekziston asnjë çështje

Ronaldo, duke shtuar se futbollisti portugez nuk

është as i trishtuar e as i hidhëruar. “Nuk e festoi

golin dhe tash? Përse nuk merreni me mua që

nuk e kam festuar asnjërin nga 5 golat që ia

dhamë Granadas? Duhet ta shikoni mirë faktin

që Ronaldo ka festuar në golat tjerë, që ishin më

Puyol beson në titull

Carles Puyol mbetet optimist,

me gjithë faktin se Barcelona

ka mbetur 5 pikë prapa Real

Madridit në La Liga. Kampionët

e Evropës barazuan 1-1

me Espanyolin të dielën që

shkoi, 24 orë pasi ekipi i Jose

Mourinhos e kishte demoluar

Granadan 5:1. “Pesë pikë janë

Thierry Henry ka bërë

rikthim përrallor në

fanellën e Arsenalit.

Sulmuesi francez e

ka shënuar golin e

fitores ndaj Leedsit

në FA Cup. 34 vjeçari

thotë se nuk do ta

harrojë kurrë këtë

natë, derisa shpreson

të shënojë gola të

tjerë gjatë aventurës

së tij dymuajshe te

‘Topçinjtë’.

Lionel Messi e ka fi tuar të hënën

mbrëma trofeun e çmueshëm

‘Topi i Artë’ për herë të tretë,

një distancë domethënëse, por

që mund të shkrihet. Ne nuk do

të dorëzohemi në ligë dhe do

të luftojmë deri në fund. Ende

synojmë të jemi kampionë”, deklaroi

qendërmbrojtësi spanjoll

Carles Puyol, në një intervistë

për ueb faqen zyrtare të klubit

katalunas.

duke u bërë lojtari i parë, pas

Michel Platinisë, që e fi ton këtë

çmim tri herë rresht. Mirëpo, ky

Mario Balotelli ka fi lluar ta ndiejë

nostalgjinë për Italinë. Sulmuesi me

prejardhje ganeze luan aktualisht në

Angli me Manchester Cityn, por nuk

e ka përjashtuar mundësinë që të

rikthehet në Serie A, ku pati eksperiencë

të suksesshme me Interin. “Këtu

në Angli shtypi i skandaleve shkruan

gjithçka dhe ekzagjeron gjithmonë.

E mërkurë, 11 janar 2012

Balotelli, nostalgji për Italinë

fakt e ka gëzuar më së shumti

skuadrën e tij Barcelona, e cila u

bë mbretëreshë e ‘Topit të Artë’.

Kështu, gjiganti katalunas është

bërë klubi me më së shumti

trofe të tillë të fi tuar në histori

të futbollit. Me nëntë trofe të

fi tuar, gjiganti katalunas kaloi

dy klubet e mëdha italiane Milan

dhe Juventus, të cilat kanë nga

8 ‘Topa të Artë’, të cilët i kishin

fi tuar gjashtë lojtarë të këtyre dy

skuadrave.

S’duhet harruar faktin se edhe

ylli brazilian Ronaldo e kishte fi -

tuar këtë trofe në vitin 1997, falë

paraqitjes së jashtëzakonshme

Në Itali është ndryshe. Unë jam 21

vjeç dhe në dy vjetët e fundit jam larg

shtëpisë. Po kaloj mirë, përkundër

disa vështirësive. Por, këtu nuk kam

shokë të vërtetë. Nëse do të lëviz

nga Anglia, do të kthehem në Itali”,

deklaroi përfaqësuesi italian, për të

cilin interesim ka shfaqur Milani, por

edhe Interi.

RIKTHEHET SI HERO

Thierry Henry ka bërë rikthim

sensacional tek Arsenali, të

cilin e ndihmoi në fitoren

minimale 1:0 ndaj Leedsit në

rrethin e tretë të FA Cup. 34

vjeçari dukej si në kohërat e

vjetra, kur ishte bërë legjendë

e ‘Topçinjve’.

Ai u inkuadrua në lojë në

pjesën e dytë, derisa pas disa

minutash tregoi se nuk e ka

harruar zanatin e vjetër, duke

e shënuar golin e fi tores për

ekipin e Arsene Wengerit.

Ky ishte goli i 227-të i tij në

fanellën e Arsenalit. I tërë stadiumi

është ngritur në trans,

ndërsa futbollisti francez festonte

si të ishte një gol i fi nales

së Ligës së Kampionëve.

“Është e jashtëzakonshme,

e pabesueshme. Unë kurrë

nuk kam menduar se do të luaj

përsëri për Arsenalin, e aq më

pak ta shënoj golin e fi tores.

E dua këtë klub dhe dëshiroja

ta ndihmoja. Ishte një ndjenjë

e jashtëzakonshme kur e

shënova golin dhe shpresoj që

ky të mos jetë i fundit”, deklaroi

sulmuesi francez.

“Do ta kujtoj gjithmonë këtë

natë. Është diçka e pazakontë,

e çuditshme. 15 ditë më

parë u ktheva nga pushimet

në Meksikë dhe nuk e kisha

planifi kuar të bëhesha hero.

Mirëpo, ishte mjaft e rëndësishme

që ta shfrytëzoja

këtë mundësi të parë, sepse

ju nuk e dini kurrë nëse do

ta keni rastin e dytë dhe unë

e shfrytëzova atë si është më

së miri”, vazhdoi Henry. Ai

është huazuar nga New York

Red Bulls për dy muaj deri në

fund të shkurtit. Ish përfaqësuesi

francez e realizoi golin e

fi tores në minutën e 78-të, me

ç’rast ‘Gunners’ u kualifi kuan

në rrethin e katërt të FA Cup.

I lumtur me golin e Henryt

ishte edhe trajneri francez

Arsene Wenger, që ishte i pari

të cilin shkoi ta përqafonte

futbollisti i tij i veçantë.

“Ishte një rikthim përrallor.

Histori të tilla u tregohen fëmijëve

për futbollin. Ai tashmë

është bërë legjendë këtu, por

sonte ai shtoi diçka në historinë

e tij të bujshme. Ai është

lojtar i veçantë, i cili është

Barça, mbretëreshë e ‘Topit të Artë’

ende i fokusuar, i motivuar

dhe ka dëshirë të pashtershme

të kontribuojë. Kjo është ajo

që e bëjnë kampionët”, deklaroi

Wenger.

Sipas trajnerit francez, te

Henry ishte vënë presion i

madh, por që ai diti ta menaxhojë

mjaft mirë, sepse

nuk dëshironte t’i zhgënjente

njerëzit.

“Ai e di se do të kërkohet nga

ai ajo çka kishte bërë më parë

dhe gjithmonë do të mundohet

ta japë më të mirën. Ai

dëshiron të jetë i suksesshëm.

Unë i kërkova atij të luante në

mes. Atij nuk i nevojitet t’i

fl asësh shumë. Ai di të jetë i

rrezikshëm në çdo moment”,

shtoi Wenger.

me Barçën, por që gjatë verës

së atij viti ishte transferuar në

Inter. Gjithashtu, edhe për ‘Topin

e Artë’ të Luis Figos ka merita

‘Blaugrana’, ngase ai e kishte

arritur kulmin në Barcelonë në

atë vit, para se të kalonte në Real

Madrid, ku e fi toi këtë trofe.

Lista e fi tuesve te Barcelona

Luis Suarez (1960)

Johan Cruyff (1973, 1974)

Hristo Stoichkov (1994)

Rivaldo (1999)

Ronaldinho (2005)

Lionel Messi (2009, 2010, 2011)

More magazines by this user
Similar magazines