166,0 kb - Praktik
166,0 kb - Praktik
166,0 kb - Praktik
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Osnovna šola Majšperk RAZRED: 5. b<br />
PREDMET: SLOVENŠČINA URA:<br />
UČNI SKLOP:<br />
NB – pridevnik<br />
112.,<br />
114.,115.<br />
UČITELJICA:<br />
Barbara Rajh<br />
Kakšen, kateri, čigav?<br />
UČNA ENOTA:<br />
Pridevnik – vrste<br />
Pridevnik – ponavljanje<br />
CILJI<br />
Učenci:<br />
• prepoznavajo vlogo in pomen pridevnikov; rabijo ustrezne vprašalnice za pridevnike;<br />
• prepoznavajo in posplošujejo pomenske lastnosti pridevnikov; obvladajo in uporabljajo strategije za<br />
prepoznavanje pridevnikov; prepoznavajo vrste pridevnikov (na osnovi vprašalnic); obvladajo in<br />
uporabljajo strategije za prepoznavanje vrst pridevnikov; prepoznavajo pomenske podstave<br />
lastnostnih, vrstnih in svojilnih pridevnikov; rabijo pridevnike namesto predložnih zvez; tvorijo<br />
enobesedna poimenovanja za napravo iz zveze pridevnika in samostalnika; razumejo in rabijo<br />
strokovne izraze pridevnik ter lastnostni, vrstni in svojilni pridevnik;<br />
• ponavljajo in utrjujejo učno snov o pridevniku in dajejo poudarek na prepoznavanju vloge in pomena<br />
pridevnikov, rabi ustreznih vprašalnic za pridevnike; prepoznavanju in posploševanju pomenskih<br />
lastnosti pridevnikov; obvladanju in uporabi strategije za prepoznavanje pridevnikov; prepoznavanju<br />
vrste pridevnikov (na osnovi vprašalnic); obvladanju in uporabi strategije za prepoznavanje vrst<br />
pridevnikov; prepoznavanju pomenske podstave lastnostnih, vrstnih in svojilnih pridevnikov; rabi<br />
pridevnikov namesto predložnih zvez; tvorjenju enobesednega poimenovanja za napravo iz zveze<br />
pridevnika in samostalnika; razumevanju in rabi strokovnih izrazov pridevnik ter lastnostni, vrstni in<br />
svojilni pridevnik; presojanju rešitev in utemeljevanju svojega mnenja.<br />
PRIPOMOČKI:<br />
TIP UČNE URE:<br />
☺ SDZ, 61–62, nal. 1–6; UČ, 111, 1–3, DZ, 51, 1–2<br />
☺ SDZ, 63–65, nal. 7–11; UČ, 112–113, nal. 4–6; DZ, 51, nal. 3 nova snov<br />
☺ SDZ, 66–69, nal. 12–18; UČ, 113–115, nal. 7–10, DZ, 52–53, ponavljanje<br />
nal. 6–7<br />
OBLIKE DELA<br />
UČNE METODE<br />
x frontalna<br />
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom,<br />
x individualna izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz,<br />
delo v dvojicah opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk,<br />
x skupinska<br />
ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje<br />
POTEK URE 1. ura Kakšen, kateri, čigav?<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Igra<br />
Kdo najde več besed, ki pojasnijo<br />
samostalnik?<br />
Velika, nadstropna …<br />
HIŠA<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Slon – obravnava in delo<br />
SDZ, 61, 1–2<br />
UČ, 111, 1–2<br />
Individualno zapišejo v obliki miselnega vzorca.<br />
Pišejo besede, ki pojasnijo samostalnik HIŠA;<br />
ZVEZEK ; MARKO …<br />
Preberejo besede.<br />
Frontalno rešujejo naloge v DZ.<br />
Preberejo poved in odgovorijo na vprašanje.<br />
Isto poved dopolnijo tako, da pred samostalnik žival<br />
napišejo dva pridevnika. Odgovorijo na vprašanje.<br />
Primerjajo količino podatkov v obeh povedih in<br />
obkrožijo črko pred pravilno rešitvijo. Nato iz druge
povedi prepišejo besedi, ki ju ni v prvi povedi, ter<br />
razmišljajo o vprašalnicah zanju (lahko ju izberejo<br />
izmed ponujenih in ju napišejo pod besedi).<br />
• Pridevnik in vprašalnice<br />
SDZ, 61–62, 3–5<br />
UČ, 111, nal. 3, DZ, 51, nal. 2<br />
Frontalno ali individualno preverim rešitve, in sicer<br />
zato, ker bo nekaj učencev zagotovo<br />
dvakrat napisalo vprašalnico kakšen (tj. za<br />
pridevnika prijazen in lovski). Učence spodbujam<br />
k razmišljanju o pomenski različnosti pridevnikov<br />
prijazen in lovski – npr. z navajanjem drugih vrst in<br />
lastnosti psa (prim. reševalni/vlečni/hišni pes proti<br />
nevaren/napadalen/majhen pes) ter s<br />
pretvarjanjem pridevnika v predložno zvezo (prim.<br />
reševalni/vlečni/hišni → za reševanje/vleko/hišo<br />
proti nevaren/napadalen/majhen → ni mogoče: za<br />
x). Učenci naj bodo posebej opozorjeni na to, da<br />
se po pridevnikih ne sprašujemo le s čigav ali<br />
kakšen, temveč tudi s kateri/katere vrste.<br />
Vprašalnicam je treba posvetiti toliko pozornosti<br />
zato, ker je določanje vprašalnic osnova za<br />
kasnejše določanje vrst pridevnikov.<br />
Pozorna sem na rabo vprašalnice kakšen in kateri;<br />
učence spodbujam k pojasnjevanju rešitev (tudi s<br />
pretvarjanjem pridevnika v predložno zvezo, npr.<br />
olimpijski /tekač/ → /tekač/na olimpijadi).<br />
Preberejo poved. Nato v njej obkrožijo samostalnik z<br />
danim pomenom ter prepišejo besedo, ki stoji ob njem.<br />
Ob ponujenih možnostih razmišljajo o tem, kaj<br />
poimenuje ta beseda; obkrožijo črko pred pravilnim<br />
odgovorom.<br />
Preberejo povedi. Nato preberejo nepopolne vprašalne<br />
povedi in odgovore nanje ter v vprašalne povedi<br />
vpišejo ustrezne vprašalnice (te lahko izberejo izmed<br />
ponujenih).<br />
Preberejo povedi. Nato napišejo povedi, s katerimi<br />
vprašujejo po podčrtanih besedah.<br />
V nepopolno poved vpišejo vprašalnice za pridevnike<br />
(tj. kakšen, katere vrste, čigav) – tako tvorijo osnovno<br />
definicijo pridevnika. Prepišejo jo v svoje zvezke.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Samostalnik ali pridevnik<br />
SDZ, 62, nal. 6; DZ, 51, nal. 1<br />
Preberejo niz besed. Ob vsaki besedi razmišljajo, ali je<br />
samostalnik ali pridevnik. Nato prepišejo besede na<br />
ustrezno mesto v preglednici.<br />
Glasno preberejo svoje rešitve in jih pojasnjujejo.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč<br />
Česar ne rešijo v šoli, rešijo doma.
Pridevniki so besede, s katerimi ne poimenujemo prvin predmetnosti, temveč njihove<br />
lastnosti, vrsto ali svojino/pripadnost.<br />
Učenci spoznajo o pridevnikih naslednje:<br />
– da jih pridevamo k samostalnikom in te tako dopolnjujemo s podatkom o njihovi<br />
lastnosti, vrsti ali svojini (prim. prijazen pes, lovski pes, Juretov pes), zato so treh vrst<br />
(to spoznajo v tej enoti delovnega zvezka),<br />
– da se v spolu in številu ujemajo s samostalnikom (to spoznajo v 23. enoti),<br />
– da se ena skupina pridevnikov stopnjuje (to spoznajo v 24. enoti),<br />
– da se vsi sklanjajo in se pri tem ujemajo s samostalnikom (to spoznajo v 6.<br />
razredu).
POTEK URE 2. ura Pridevnik – vrste<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Ponovitev o pridevniku<br />
(Pokažejo nalogo). Povedo, kaj so pridevniki in<br />
vprašalnice za pridevnike.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Vrste pridevnikov<br />
SDZ, 63–67, nal. 7–14<br />
UČ, 112–113, nal. 4–6; DZ, 51, nal. 3<br />
Vodim obravnavo vrst pridevnikov.<br />
Frontalno ali individualno preverim rešitve, in sicer<br />
zato, ker bo nekaj učencev zagotovo dvakrat<br />
napisalo vprašalnico kakšen (tj. za pridevnika<br />
dežni in zelen). Učence spodbujam<br />
k razmišljanju o pomenski različnosti pridevnikov<br />
dežni in zelen – npr. z navajanjem drugih vrst<br />
in lastnosti plašča (prim. zimski/jesenski/<br />
spomladanski plašč proti črn/rdeč/svetel/širok<br />
plašč) ter s pretvarjanjem pridevnika v predložno<br />
zvezo (prim. dežni/zimski/jesenski/spomladanski<br />
→ za dež/zimo/jesen/pomlad proti zelen/črn/<br />
rdeč/svetel/širok → ni mogoče: za x).<br />
Vprašalnicam posvečam toliko pozornosti zato, ker<br />
je določanje vprašalnic osnova za določanje vrst<br />
pridevnikov.<br />
Preberejo povedi. Podčrtajo pridevnike in pripišejo<br />
ustrezno vprašalnico.<br />
Ob napisanih vprašalnicah razmišljajo, kateri pridevnik<br />
poimenuje lastnost, kateri vrsto in kateri<br />
svojino. Nato prepišejo pridevnike na ustrezno mesto v<br />
preglednici.<br />
Učenci bodo najprej in brez težav prepoznali pridevnik, ki<br />
poimenuje svojino; več težav bodo imeli pri prepoznavanju drugih<br />
dveh vrst pridevnikov – pri tem bo nekaterim moral pomagati<br />
učitelj (manj njegove pomoči bo potrebne, če bo prej več<br />
pozornosti namenil obravnavi vprašalnic).<br />
Nato dopolnijo povedi, ki povzemajo ugotovitve o<br />
pomenu in vprašalnici vsakega od navedenih<br />
pridevnikov.<br />
Odgovorijo še na odločevalna vprašanja o pomenu in<br />
vrsti navedenih pridevnikov ter na koncu prepišejo<br />
pridevnike na ustrezno mesto v preglednici.<br />
Dopolnijo nepopolne povedi – tako tvorijo popolnejšo<br />
definicijo pridevnika (kot je bila v 5. nalogi).<br />
Pravilni odgovori so npr. rumene/zelene/rdeče rože<br />
– ne pa npr. vrtne/travniške/ gorske/nizozemske/<br />
eksotične rože (torej mora biti poimenovana<br />
lastnost rož, ne pa njihova vrsta).<br />
Učencem pomagam tako, da jih vodim pri<br />
razmišljanju o tem, kje bi našli te podatke (tj.<br />
v srednjem delu te naloge). Rešitve preverim<br />
frontalno.<br />
Učencem pomagam tako, da jih vodim pri<br />
razmišljanju o tem, kje bi našli te podatke (tj.<br />
v srednjem delu te naloge). Rešitve preverim<br />
frontalno.<br />
Ogledajo si ilustracijo na robu te naloge in preberejo<br />
besedilo (vprašanje) v oblačku. Nato javno povedo<br />
svoj odgovor na to vprašanje. Presojajo odgovore in<br />
pojasnjujejo svoje mnenje.<br />
Preberejo besedne zveze. Nato v njih obkrožijo<br />
samostalnik in podčrtajo pridevnik. Ustno se vprašajo<br />
po podčrtanih pridevnikih. Ob ponujenih možnostih<br />
razmišljajo o njihovi vrsti in obkrožijo črko pred<br />
pravilnim odgovorom; nato razmišljajo še o pomenu<br />
vsakega danega pridevnika ter podčrtajo pravilni<br />
odgovor.<br />
Na koncu dopolnijo nepopolno poved.<br />
Preberejo besedne zveze. Nato v njih obkrožijo<br />
samostalnik in podčrtajo pridevnik. Ustno se vprašajo<br />
po podčrtanih pridevnikih. Ob ponujenih možnostih<br />
razmišljajo o njihovi vrsti in obkrožijo črko pred
pravilnim odgovorom.<br />
Nato dopolnijo pomenski opis navedenih vrstnih<br />
pridevnikov, in sicer tako, da pridevnike pretvorijo v<br />
predložne zveze (npr. iz …, iz …, za …).<br />
Potem razmišljajo o pomenu vsakega danega<br />
pridevnika, in sicer tako, da pridevnik na levi povežejo<br />
z njegovim pomenskim opisom na desni.<br />
Na koncu dopolnijo nepopolno poved.<br />
V besednih zvezah podčrtavajo pridevnik in ga po<br />
zgledu pretvorijo v predložno zvezo.<br />
Nato si ogledajo ilustracijo na koncu te naloge in<br />
preberejo besedili v oblačkih; pogovarjajo se o<br />
namenu ilustratorke ter presojajo, kateri način<br />
izrekanja snovnosti je ustreznejši: s predložno zvezo<br />
ali s pridevnikom. Povedo še nekaj takih predložnih<br />
zvez in jih pretvorijo v pridevnik.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Zapis povedi<br />
Zapis povedi, kjer bodo lastnostni, vrstni in<br />
svojilni pridevniki.<br />
Tvorijo lastne povedi.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč
POTEK URE 3. ura Pridevnik – ponavljanje<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Pridevnik<br />
Ponovijo vse o pridevniku in njegovih značilnostih.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Pridevnik – utrjevanje<br />
SDZ, 66–69, nal. 12–18<br />
UČ, 113–115, nal. 7–10, DZ, 52, 4–5<br />
Vodim reševanje nalog in utrjevanje<br />
znanja o pridevniku.<br />
Besedne zveze iz samostalnika in podčrtane<br />
predložne zveze (npr. stroj za likanje) pretvarjajo po<br />
zgledu, in sicer najprej pretvorijo predložno zvezo v<br />
pridevnik (npr. za likanje → likalni), iz pridevnika pa<br />
tvorijo samostalnik za poimenovanje naprave (npr.<br />
likalni /stroj/ → likalnik).<br />
Razmišljajo o strategiji reševanja naloge (oz. o poteku<br />
pretvorb) in dopolnijo nepopolni povedi. (Lahko<br />
izberejo ponujeni rešitvi.)<br />
Povedo še, s kolikimi besedami je poimenovana<br />
naprava v prvem, drugem in tretjem stolpcu. Presojajo<br />
gospodarnost teh načinov poimenovanja in pojasnijo<br />
svoje mnenje.<br />
Enobesedno samostalniško poimenovanje naprave<br />
(npr. sušilnik) pretvarjajo po zgledu, in sicer ga najprej<br />
pretvorijo v besedno zvezo iz pridevnika in<br />
samostalnika (npr. sušilnik → sušilni stroj), nato pa<br />
pretvorijo pridevnik v predložno zvezo (npr. sušilni stroj<br />
→ stroj za sušenje).<br />
Opazujejo poimenovanja v prejšnjih stolpcih in s<br />
povezovanjem opišejo njihovo sestavo.<br />
Nato še povedo, kaj je predvajalnik zgoščenk.<br />
V dvojicah besednih zvez podčrtajo pridevnike.<br />
Nato se vprašajo po njih in jih na osnovi vprašalnice<br />
prepišejo na ustrezno mesto v preglednici.<br />
Preberejo odgovore v oblačkih (lahko kot igro vlog).<br />
Nato ustno odgovorijo na vprašanje o pravilnosti teh<br />
odgovorov (v knjižnem jeziku) in pojasnijo svoje<br />
mnenje.<br />
Potem napišejo pravilne odgovore (tj. svojilni rodilnik iz<br />
prejšnjih oblačkov pretvorijo v svojilni pridevnik).<br />
Povedo, ali so napisane besede samostalniki ali<br />
pridevniki, in pojasnijo svoje mnenje.<br />
Ob ponujenih možnostih razmišljajo o vrsti teh<br />
pridevnikov; obkrožijo črko pred pravilno rešitvijo.<br />
Dopolnijo nepopolne povedi – tako povzamejo<br />
značilnosti vseh treh vrst pridevnikov.
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Utrjevanje – preverjanje<br />
SDZ, 69, nal. 17–18, DZ, 52–53, nal. 6–7<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč<br />
Preberejo povedi in podčrtajo pridevnike. Nato jih<br />
prepišejo na ustrezno mesto v preglednici (pri<br />
razvrščanju si pomagajo z vprašalnicami ali s<br />
prepoznavanjem njihovih pomenskih lastnosti).<br />
Svoje rešitve predstavijo sošolcem in jim jih tudi<br />
utemeljijo.<br />
Napisanim samostalnikom pripišejo pridevnike vseh<br />
treh vrst.<br />
Svoje rešitve prepišejo na učiteljev plakat ali na tablo;<br />
nato se o njih pogovarjajo (tj. jih presojajo in<br />
pojasnjujejo svoje mnenje).
Osnovna šola Majšperk RAZRED: 5. b<br />
PREDMET: SLOVENŠČINA URA: 116, 117. UČITELJICA: Barbara Rajh<br />
UČNI SKLOP:<br />
NB – pridevnik<br />
Samostalnik-pridevnik – ujemanje<br />
UČNA ENOTA:<br />
Samostalnik-pridevnik – utrjevanje<br />
CILJI<br />
Učenci:<br />
• obvladajo pravilno oblikovanje pridevnika, tj. spolskih in številskih oblik pridevnika ter<br />
njegovega ujemanja s samostalnikom v spolu in številu;<br />
• obvladajo strategije za oblikovanje pridevnika;<br />
• prepoznavajo in popravljajo napačne oblike pridevnika;<br />
• opazujejo oblikovne lastnosti pridevnika in njegove oblikovne odvisnosti od samostalnika;<br />
• povzemajo ugotovitev o oblikovnih lastnostih pridevnika in o njegovi oblikovni odvisnosti od<br />
samostalnika;<br />
• presojajo rešitev in utemeljevanje svojega mnenja.<br />
PRIPOMOČKI:<br />
☺<br />
SDZ, 71–74, nal. 1–8; UČ, 117–119, nal. 1–6, DZ, 54, nal. 1; SDZ,<br />
69, nal. 17; DZ, 52, nal. 6<br />
☺ SDZ, 74–75, nal. 9–11; DZ, 54, 2–4; SDZ, 55, nal. 2, UČ, 107, nal. 2<br />
x<br />
x<br />
OBLIKE DELA<br />
frontalna<br />
individualna<br />
delo v dvojicah<br />
TIP UČNE URE:<br />
<br />
<br />
UČNE METODE<br />
Nova snov<br />
Ponavljanje<br />
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom,<br />
izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz,<br />
opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk,<br />
ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje<br />
x skupinska<br />
POTEK URE 1. ura Samostalnik-pridevnik - ujemanje<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Ponovitev o samostalniku in<br />
pridevniku.<br />
Odgovarjajo na učiteljeva vprašanja in ponovijo<br />
usvojeno učno snov o samostalniku in pridevniku.<br />
V stavku poiščejo samostalnike, jim določijo spol in<br />
število, nato pa še pridevnike in jim določijo vrsto.<br />
Kasneje primerjajo še spol in število pridevnikov in<br />
spoznajo, da se s samostalniki ujemajo v spolu in<br />
številu.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Ujemanje samostalnika in<br />
pridevnika<br />
SDZ, 71–74, nal. 1–8<br />
UČ, 117–119, nal. 1–6, DZ, 54, nal. 1<br />
Vodim reševanje in obravnavo ujemanja<br />
samostalnika in pridevnika.<br />
Frontalno rešujejo naloge v DZ.<br />
V nizu besed obkrožijo samostalnike. Nato ob vsakem<br />
razmišljajo, katerega spola je; potem ga prepišejo na<br />
ustrezno mesto v preglednici.<br />
Preberejo nepopolno poved in jo dopolnijo z ustrezno<br />
besedo (tj. ali).<br />
Samostalnike dopolnijo s pravilno obliko pridevnika<br />
siv.<br />
Opazujejo oblike pridevnika in odgovorijo na vprašanji.
Pri preverjanju rešitev v zadnjem delu naloge sem<br />
še posebej pozorna na čisto zadnjo rešitev, tj. na<br />
končnico za srednji spol v pridevniku domač (nekaj<br />
učencev bo namreč zagotovo<br />
napisalo domačo, ne pa domače).<br />
Ker so v povedih navedene napake, ki jih delajo<br />
učenci vsak dan, jih marsikateri učenec sploh<br />
ne bo prepoznal. Zato individualno pomagam<br />
učencem pri odkrivanju napak (npr. tako, da jim<br />
že na začetku naloge povem, da je v vsaki povedi<br />
ena napaka). Po pregledu rešitev spodbujam k<br />
pogovarjanju o tem, ali tudi sami delajo te napake,<br />
zakaj jih delajo in kako bi jih odpravili.<br />
Preberejo povedi in podčrtajo pridevnike. Opazujejo<br />
obliko pridevnika in jo presojajo. Nato odpravijo<br />
napake (na črte napišejo pravilno obliko) in pojasnijo<br />
svoje popravke.<br />
Dopolnijo nepopolne povedi – tako povzamejo<br />
ugotovitve o oblikovni (in sicer spolski) odvisnosti<br />
pridevnika od samostalnika in o trispolskosti<br />
pridevnika.<br />
Samostalnike dopolnijo s pravilno obliko danih<br />
pridevnikov.<br />
Ob ponujenih možnostih razmišljajo o obliki dopisanih<br />
pridevnikov; nato obkrožijo črko pred pravilnim<br />
odgovorom.<br />
Danim pridevnikom v obliki za moški spol pripišejo še<br />
obliki za ženski in srednji spol.<br />
Preberejo povedi in presojajo obliko pridevnikov. Nato<br />
odpravijo napake, in sicer tako, da na črto napišejo<br />
pridevnik v pravilni obliki. Na koncu pojasnijo svoje<br />
popravke.<br />
Preberejo povedi. V vsaki podčrtajo pridevnik,<br />
opazujejo njegovo obliko in primerjajo oblike<br />
pridevnika v vseh treh povedih. Nato odgovorijo na<br />
vprašanji.<br />
Dopolnijo nepopolne povedi – tako povzamejo<br />
ugotovitve o oblikovni (in sicer številski) odvisnosti<br />
pridevnika od samostalnika in o trištevilskosti<br />
pridevnika.<br />
K množinskim samostalnikom napišejo dane<br />
pridevnike; pri tem pazijo, da jih postavijo v pravilno<br />
spolsko in številsko obliko.<br />
Ob ponujenih možnostih razmišljajo o številski obliki<br />
napisanih pridevnikov; nato obkrožijo črko pred<br />
pravilnim odgovorom.<br />
Povedo, zakaj so uporabili množinske oblike<br />
pridevnikov.<br />
Dopolnijo nepopolne povedi – tako povzamejo svoje<br />
ugotovitve o obliki pridevnika (tj. o njegovi trispolskosti<br />
in trištevilskosti) in o njegovi oblikovni (tj. spolski in<br />
številski) odvisnosti od samostalnika ter spoznajo<br />
strokovno poimenovanje za to oblikovno razmerje (tj.<br />
»ujemanje pridevnika s samostalnikom<br />
v spolu in številu«).<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Pridevniki<br />
SDZ, 69, nal. 17; DZ, 52, nal. 6<br />
Napišejo navodilo za DN.<br />
Za DN izpišejo iz DZ, 69, nal. 17 samostalnike in<br />
pridevnike ter jim določijo spol, število (pridevnikom še<br />
vrsto).
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč
POTEK URE 2. ura Samostalnik-pridevnik – utrjevanje<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Pregled naloge<br />
Berejo in kontrolirajo, kako so določili samostalnike in<br />
pridevnike (DZ, 69, nal. 17).<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Ujemanje samostalnika in<br />
pridevnika<br />
SDZ, 74–75, nal. 9–11<br />
DZ, 54, nal. 2–4<br />
Vodim reševanje nalog.<br />
Frontalno preverim rešitve in spodbujam učence k<br />
opisovanju strategije reševanja naloge,<br />
tj. naprej preberemo samostalnik (in prepoznamo<br />
njegov spol, število in sklon), nato postavimo<br />
pridevnik v isti spol, število in sklon.<br />
Ker so v povedih navedene napake, ki jih delajo<br />
učenci vsak dan, jih marsikateri učenec sploh<br />
ne bo prepoznal. Zato individualno pomagam<br />
učencem pri odkrivanju napak (npr. tako, da jih<br />
vprašam, koliko stvari se izraža z besedo sta, nato<br />
pa jih usmerim k opazovanju oblike zadnjih dveh<br />
besed v povedi). Po pregledu rešitev naj učence<br />
spodbuja k pogovarjanju o tem, ali tudi sami delajo<br />
te napake, zakaj jih delajo in kako bi jih odpravili.<br />
K samostalnikom, napisanim v preglednici za spol in<br />
število, napišejo pravilne oblike pridevnika hiter.<br />
Za popestritev si ogledajo ilustracijo na koncu naloge<br />
in preberejo besedili v oblačkih (lahko kot igro vlog).<br />
Nato se pogovarjajo o besedilu (odgovoru) v drugem<br />
oblačku – ta se navezuje na glagol ujemajo v vprašalni<br />
povedi.<br />
Preberejo nepopolne povedi in jih dopolnijo tako, da<br />
postavijo pridevnike (ki so napisani v oklepaju) v<br />
pravilno obliko in jih napišejo.<br />
Preberejo povedi. Nato presojajo njihovo pravilnost,<br />
odpravijo napake in pojasnijo svoje popravke.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Cunamiji<br />
SDZ, 55, nal. 2, UČ, 107, nal. 2<br />
Iz besedila o cunamijih SDZ, 55, nal. 2 izpišejo<br />
pridevnike in samostalnike ter jih določijo.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč
Osnovna šola Majšperk RAZRED: 5. b<br />
PREDMET: SLOVENŠČINA URA: 118., 119. UČITELJICA: Barbara Rajh<br />
UČNI SKLOP:<br />
NB – pridevnik<br />
Stopnjevanje pridevnika<br />
UČNA ENOTA:<br />
Stopnjevanje pridevnika<br />
CILJI<br />
Učenci:<br />
• razumejo cilje stopnjevanja pridevnikov; obvladajo obe vrsti stopnjevanja (tj. z obrazilom in s<br />
prislovom); poznavajo normativne vrednosti obeh vrst stopnjevanja; pravilno stopnjujejo pri<br />
sporočanju v knjižnem jeziku; prepoznavajo in popravljajo napačno izražene stopnje<br />
pridevnika;<br />
• pravilno stopnjujejo pri sporočanju v knjižnem jeziku; prepoznavajo in popravljajo napačno<br />
izražene stopnje pridevnika; razumejo strategije reševanja naloge; presojajo rešitve in<br />
utemeljevanje svojega mnenja; povzemajo pravila o knjižnem stopnjevanju pridevnikov.<br />
PRIPOMOČKI:<br />
☺ SDZ, 76–79, nal. 1–7; UČ, 120–122, nal. 1–6, DZ, 56, nal. 1<br />
☺ SDZ, 79–81, nal. 8–10; UČ, 122–123, nal. 7, DZ, 56–57, nal. 2–3<br />
x<br />
x<br />
OBLIKE DELA<br />
frontalna<br />
individualna<br />
delo v dvojicah<br />
TIP UČNE URE:<br />
<br />
UČNE METODE<br />
nova snov<br />
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom,<br />
izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz,<br />
opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk,<br />
ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje<br />
x skupinska<br />
POTEK URE 1. ura Stopnje pridevnika<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Ilustracija v DZ<br />
Ogledajo si ilustracijo pod naslovom enote in preberejo<br />
besedila v oblačkih (lahko kot igro vlog).<br />
Nato se pogovarjajo npr. o tem, kaj predstavlja ilustracija, kdo<br />
je začel pogovor, s kom se je primerjala deklica, katero njuno<br />
znanje je primerjala, kaj je ugotovila, kako se je na to odzval<br />
deček, ali se je deklica s tem strinjala, kdo je posegel v<br />
pogovor in kaj je naredil, kaj pomeni pregovor Pametnejši<br />
odneha …<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Stopnjevanje pridevnika<br />
SDZ, 76–79, nal. 1–7<br />
UČ, 120–122, nal. 1-6, DZ, 56, nal. 1<br />
Vodim reševanje stopnjevanja<br />
pridevnika.<br />
Nal. 1: Učencem, ki imajo težave, pomagam tako,<br />
da se z njimi pogovorim o strategiji reševanja<br />
naloge, npr.:<br />
– Najprej preberi prvi dve povedi v navodilu. Vzemi<br />
list papirja in eno pod drugim prepiši imena dečkov.<br />
K vsakemu imenu pripiši podatek o dečkovi<br />
starosti. Med imeni in starostjo nariši navpično črto.<br />
Tako si dobil preprosto preglednico.<br />
– Preberi zadnjo poved v navodilu.<br />
Frontalno rešujejo naloge v DZ.<br />
Primerjajo starost treh bratov in sklepajo/ocenjujejo, kdo je starejši<br />
oz. mlajši od koga in kdo od njih je najstarejši oz. najmlajši. Nato<br />
dopolnijo napisani povedi.
– Preberi prvi del povedi (tj. do vejice). Nato v svoji<br />
preglednici poišči, koliko sta stara omenjena<br />
dečka. Primerjaj njuno starost in razmisli, kateri od<br />
njiju je starejši oz. mlajši. Nato pisno dopolni prvi<br />
del povedi.<br />
– Preberi še drugi del povedi. V svoji preglednici<br />
poišči, koliko je star omenjeni deček; njegovo<br />
starost primerjaj s starostjo drugih dveh dečkov in<br />
povej, ali je omenjeni deček od vseh najmlajši ali<br />
najstarejši. Nato pisno dopolni drugi del povedi.<br />
– Na enak način rešuj še drugo poved – najprej<br />
dopolni njen prvi del, nato pa še drugega.<br />
Če bom učencem pomagala pri usvajanju strategije<br />
reševanja te naloge, bodo učenci samostojno<br />
reševali 2. nalogo. (Sicer pa bodo govorili, da te in<br />
naslednje naloge ne znajo rešiti, da je naloga zanje<br />
pretežka, da je nima smisla reševati ipd.)<br />
Še to: Večina učencev bo pridevnike stopnjevala s<br />
prislovi, zato jih spodbujam k razmišljanju o drugi<br />
možnosti stopnjevanja (tj. z obrazili) in k<br />
odpravljanju napak.<br />
Nal. 2: Ta naloga sestoji iz štirih delov – vsakega<br />
od njih se da reševati na enak način, kot se je<br />
reševalo 1. nalogo. Podatke o višini gora (Triglava,<br />
Grintovca in Stola) lahko učenci prepišejo z<br />
zemljevida Slovenije ali pa s fotografij v DZ<br />
sklepajo o njihovi razvrstitvi po višini; podatke o<br />
hitrosti živali, o ceni šolskih potrebščin in o teži<br />
živali pa naj »črpajo« iz svojih izkušenj.<br />
Učence spodbujam k razmišljanju o drugi možnosti<br />
stopnjevanja (tj. z obrazili) in k odpravljanju<br />
napak.<br />
Nal. 3: Učenci so v 1. in 2. nalogi pisali neosnovne,<br />
torej stopnjevane pridevnike. Zato jim morajo v tej<br />
nalogi najprej poiskati ustrezno osnovno stopnjo (v<br />
levem stolpcu preglednice), nato pa morajo njihove<br />
neosnovne oblike prepisati na ustrezno mesto v<br />
preglednici (pri tem posnemajo zgled, ki je napisan<br />
na vrhu preglednice).<br />
Primerjajo lastnosti treh gora/živali/šolskih potrebščin (in sicer<br />
njihovo višino/hitrost/ ceno/težo) in izrekajo svojo oceno o njihovih<br />
stopnjah. Nato dopolnijo napisani dvojici povedi.<br />
Za popestritev si ogledajo ilustracijo na koncu naloge in preberejo<br />
besedili v oblačkih (lahko kot igro vlog). Nato povedo svoje mnenje o<br />
ilustraciji in ga utemeljijo.<br />
Pridevnike, s katerimi so dopolnjevali samostalnike v 1. in 2. nalogi,<br />
prepišejo v preglednico, v kateri je v levem stolpcu že napisana<br />
osnovna stopnja pridevnikov, na vrhu pa je podan zgled za reševanje<br />
naloge.<br />
Opazujejo pridevnike, napisane v preglednici v 3. nalogi, ter ob<br />
ponujenih možnostih razmišljajo o vprašalnicah zanje, o njihovi vrsti<br />
in o tem, kaj izražajo. Nato obkrožijo črko pred pravilnimi rešitvami.<br />
Učencem pomagam pri reševanju zadnjega dela<br />
naloge tako, da jih vodim pri razmišljanju o tem, kje<br />
bi našli ustrezne podatke (tj. v 6. nalogi in v<br />
srednjem delu 7. naloge).<br />
Rešitve preverim frontalno.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
Opazujejo pridevnike v stolpcih v preglednici v 3. nalogi in<br />
razmišljajo, katero stopnjo lastnosti izražajo (tj. osnovno,<br />
srednjo/višjo ali najvišjo). Svoje ugotovitve izrazijo tako, da začetke<br />
povedi povežejo z ustreznim nadaljevanjem.<br />
Nepopolne povedi dopolnijo s podatki (prvega lahko izberejo iz<br />
ponujenih možnosti) – tako povzamejo pravilo o tem, katere<br />
pridevnike stopnjujemo in katere stopnje lastnosti pri tem izražamo.<br />
Preberejo povedi. Podčrtajo pridevnike in napišejo, katere vrste so.<br />
V povezovalni nalogi ob vsakem navedenem pridevniku razmišljajo o<br />
tem, katero lastnost poimenuje (tj. barvo, obliko ali našo oceno).<br />
Nato povežejo ustrezne dele trditve.<br />
Podčrtane/navedene pridevnike skušajo stopnjevati; nato povedo,<br />
kaj so opazili. Svoje ugotovitve povzamejo tako, da dopolnijo<br />
nepopolni povedi.<br />
Za popestritev si ogledajo ilustracijo na robu te naloge in preberejo<br />
besedili v oblačkih; nato povedo, kakšen se jim zdi pogovor, ter<br />
pojasnijo svoje mnenje.<br />
• Preverjanje.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč<br />
Berejo dopolnjene povedi in zapišejo povzetek.
Pridevnik poimenuje lastnost, vrsto ali svojino prvine predmetnosti. Lastnost prvine (npr.<br />
hitrost) je lahko različne stopnje, in sicer osnovne, višje ali najvišje (prim. hiter, hitrejši,<br />
najhitrejši), medtem ko vrsta (npr. lesen) in svojina (npr. sestrin) ne moreta biti različne<br />
stopnje (ne gre: lesen, bolj lesen, najbolj lesen; sestrin, bolj sestrin, najbolj sestrin).<br />
Zato stopnjujemo samo lastnostne pridevnike – pa še teh ne vseh, temveč samo tiste, s<br />
katerimi izražamo svojo oceno, tj. t. i. vrednotenjske pridevnike, npr. visok, nizek, hiter,<br />
počasen, lep, grd, globok, plitev.<br />
(Pridevnikov, ki poimenujejo barvo, npr. bel, ali obliko, npr. ovalen, ne stopnjujemo.)<br />
Vrednotenjske pridevnike stopnjujemo na dva načina, in sicer tako, da neosnovni stopnji<br />
izražamo:<br />
– s prislovom bolj in najbolj (npr. bolj umazan, najbolj umazan) ali<br />
– z obrazilom -ši, -ji ali -ejši, najvišjo stopnjo pa še z obrazilom naj- (npr. čistejši, najčistejši).<br />
Vse vrednotenjske pridevnike lahko stopnjujemo s prislovom, večino pa tudi z obrazilom.<br />
Učenci stopnjujejo pridevnike predvsem opisno; z obrazili jih stopnjujejo le redko – verjetno<br />
tudi zato ne, ker ne morejo posplošiti pravila za to, kdaj uporabljamo obrazilo -ši, kdaj -ji in<br />
kdaj -ejši (to pravilo ni preprosto). Vendar pa se za sporočanje v knjižnem jeziku zapoveduje<br />
stopnjevanje z obrazilom (medtem ko se sme s prislovi stopnjevati samo tiste pridevnike, ki<br />
se jih ne da stopnjevati z obrazili).<br />
Učitelj naj zato pazi, da pred učenci ne bo stopnjeval s prislovom, temveč z obrazilom;<br />
odziva naj se na napake učencev in naj učence opozarja na drugo vrsto stopnjevanja (torej z<br />
obrazili); učence naj spodbuja k primerjanju lastnosti (tj. k stopnjevanju pridevnikov) ter k<br />
sistematičnemu izbiranju med stopnjevanjem s prislovom ali z obrazilom.
POTEK URE 2. ura Stopnje pridevnika<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Ponovitev (stopnjevanje<br />
pridevnika)<br />
Povedo, kako stopnjujemo pridevnike, in navedejo posebnosti<br />
pri stopnjevanju.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Stopnjevanje pridevnika<br />
SDZ, 79–81, 8–10<br />
UČ, 122–123, nal. 7, DZ, 56–57, nal.<br />
2–3<br />
Vodim reševanje nalog.<br />
Učencem povem, da se za sporočanje v<br />
knjižnem jeziku (pa tudi sicer) priporoča<br />
stopnjevanje na drug način (tj. ne z bolj)<br />
in da lahko z bolj stopnjujemo samo tistih<br />
nekaj pridevnikov, ki jih ne moremo<br />
stopnjevati drugače (npr. umazan).<br />
Učencem naročim, naj bolj pazijo, kako<br />
stopnjujejo pridevnike, in naj popravljajo<br />
sami sebe oz. drug drugega.<br />
Preverim rešitve. Učence, ki so izbrali<br />
stopnjevanje s prislovom, spomnim na<br />
pravilo, o katerem so govorili pri 8.<br />
nalogi.<br />
Preverim rešitve. Za učence, ki so<br />
pridevnike stopnjevali s prislovom,<br />
pripravim dodatne vaje za stopnjevanje z<br />
obrazili.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
Preberejo povedi. Opazujejo podčrtane besedne zveze in<br />
razmišljajo, kaj poimenujemo z besedama v teh zvezah – pri<br />
tem si lahko pomagajo tako, da rešijo povezovalno nalogo.<br />
Odgovorijo na vprašanje o tem, ali je možno stopnjevati še<br />
kako drugače.<br />
Preberejo povedi, v katerih manjkajo stopnjevani pridevniki –<br />
do teh pridejo tako, da še enkrat preberejo povedi z začetka 8.<br />
naloge in nato ob podčrtanih stopnjah pridevnika (npr. bolj<br />
dober) razmišljajo, kako bi še lahko izrazili srednjo/višjo stopnjo<br />
lastnosti. Potem se vrnejo k nepopolnim povedim in vanje<br />
vpišejo primernike z obrazili (prim. boljši, manjši, lažji, hitrejši).<br />
Učitelja vprašajo, kateri način je pravilnejši. Poslušajo njegovo<br />
pojasnilo, skušajo si ga zapomniti in ga čim večkrat upoštevati.<br />
Berejo nepopolne povedi, izberejo ustrezno obliko<br />
stopnjevanega pridevnika in jo prepišejo na črto.<br />
Nepopolno poved dopolnijo z ustrezno obliko stopnjevanega<br />
pridevnika (njegova osnovna stopnja je napisana v oklepaju).<br />
Nato izpolnijo preglednico, in sicer tako, da pridevnike, ki so jih<br />
vpisali v povedi v prvem delu naloge, prepišejo na ustrezno<br />
mesto v preglednici (tj. v srednji stolpec), nato pa pripišejo še<br />
drugi njihovi stopnji.<br />
Za popestritev si ogledajo ilustracijo na koncu naloge in<br />
preberejo besedila v oblačkih ter se pogovorijo o njih.<br />
• Zapis povedi<br />
Zapis povedi z različnimi<br />
stopnjami pridevnika.<br />
Pišejo povedi.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč
Osnovna šola Majšperk RAZRED: 5. b<br />
PREDMET: SLOVENŠČINA URA: 120., 121. UČITELJICA: Barbara Rajh<br />
UČNI SKLOP:<br />
NB – pridevnik, samostalnik<br />
Pridevnik – samostalnik – ponavljanje<br />
UČNA ENOTA:<br />
Preverjanje<br />
CILJI<br />
Učenci:<br />
• znajo »poiskati« pridevnike in samostalnike; samostalnikom in pridevnikom določijo spol in<br />
število, pridevniku še vrsto;<br />
• upoštevajo pravila za stopnjevanje pridevnikov;<br />
• rešijo naloge na učnem listu.<br />
PRIPOMOČKI:<br />
TIP UČNE URE:<br />
☺ UL iz priročnika ponavljanje; preverjanje<br />
x<br />
x<br />
OBLIKE DELA<br />
frontalna<br />
individualna<br />
delo v dvojicah<br />
UČNE METODE<br />
pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom,<br />
izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz,<br />
opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk,<br />
ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje<br />
x skupinska<br />
POTEK URE 1. ura Pridevnik – samostalnik – ponavljanje<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Ponovitev<br />
Ponovimo (samostalnik in pridevnik).<br />
Odgovarjajo na vprašanja in ponovijo učno snov na<br />
primerih.<br />
Poiščejo pridevnike in samostalnike v povedi ter jim<br />
določijo poznano.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Reševanje UL. Rešujejo naloge na UL.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL:<br />
• Preverjanje in analiza rešitev<br />
Berejo rešene naloge, odpravijo pomanjkljivosti.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč
POTEK URE 2. ura Preverjanje<br />
Dejavnosti učitelja<br />
Dejavnosti učenca<br />
I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />
• Priprava<br />
Priprava prostora in posredovanje navodil.<br />
Razdelim UL.<br />
Pripravijo pisala, prostor.<br />
II. GLAVNI DEL<br />
• Individualno reševanje nalog Rešujejo naloge na UL.<br />
III. ZAKLJUČNI DEL<br />
• Oddaja nalog<br />
Poberem UL in jih popravim.<br />
Oddajo UL.<br />
Domača naloga:<br />
Opombe:<br />
individualna pomoč