18.02.2014 Views

166,0 kb - Praktik

166,0 kb - Praktik

166,0 kb - Praktik

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Osnovna šola Majšperk RAZRED: 5. b<br />

PREDMET: SLOVENŠČINA URA: 118., 119. UČITELJICA: Barbara Rajh<br />

UČNI SKLOP:<br />

NB – pridevnik<br />

Stopnjevanje pridevnika<br />

UČNA ENOTA:<br />

Stopnjevanje pridevnika<br />

CILJI<br />

Učenci:<br />

• razumejo cilje stopnjevanja pridevnikov; obvladajo obe vrsti stopnjevanja (tj. z obrazilom in s<br />

prislovom); poznavajo normativne vrednosti obeh vrst stopnjevanja; pravilno stopnjujejo pri<br />

sporočanju v knjižnem jeziku; prepoznavajo in popravljajo napačno izražene stopnje<br />

pridevnika;<br />

• pravilno stopnjujejo pri sporočanju v knjižnem jeziku; prepoznavajo in popravljajo napačno<br />

izražene stopnje pridevnika; razumejo strategije reševanja naloge; presojajo rešitve in<br />

utemeljevanje svojega mnenja; povzemajo pravila o knjižnem stopnjevanju pridevnikov.<br />

PRIPOMOČKI:<br />

☺ SDZ, 76–79, nal. 1–7; UČ, 120–122, nal. 1–6, DZ, 56, nal. 1<br />

☺ SDZ, 79–81, nal. 8–10; UČ, 122–123, nal. 7, DZ, 56–57, nal. 2–3<br />

x<br />

x<br />

OBLIKE DELA<br />

frontalna<br />

individualna<br />

delo v dvojicah<br />

TIP UČNE URE:<br />

<br />

UČNE METODE<br />

nova snov<br />

pogovor, razlaga, pripovedovanje, m. branja in dela s tekstom,<br />

izkušenjsko učenje, praktično delo, raziskovanje, prikaz,<br />

opazovanje, sodelovalno učenje, problemski pouk,<br />

ogled videoposnetka, preverjanje, ocenjevanje<br />

x skupinska<br />

POTEK URE 1. ura Stopnje pridevnika<br />

Dejavnosti učitelja<br />

Dejavnosti učenca<br />

I. UVOD Z MOTIVACIJO<br />

• Ilustracija v DZ<br />

Ogledajo si ilustracijo pod naslovom enote in preberejo<br />

besedila v oblačkih (lahko kot igro vlog).<br />

Nato se pogovarjajo npr. o tem, kaj predstavlja ilustracija, kdo<br />

je začel pogovor, s kom se je primerjala deklica, katero njuno<br />

znanje je primerjala, kaj je ugotovila, kako se je na to odzval<br />

deček, ali se je deklica s tem strinjala, kdo je posegel v<br />

pogovor in kaj je naredil, kaj pomeni pregovor Pametnejši<br />

odneha …<br />

II. GLAVNI DEL<br />

• Stopnjevanje pridevnika<br />

SDZ, 76–79, nal. 1–7<br />

UČ, 120–122, nal. 1-6, DZ, 56, nal. 1<br />

Vodim reševanje stopnjevanja<br />

pridevnika.<br />

Nal. 1: Učencem, ki imajo težave, pomagam tako,<br />

da se z njimi pogovorim o strategiji reševanja<br />

naloge, npr.:<br />

– Najprej preberi prvi dve povedi v navodilu. Vzemi<br />

list papirja in eno pod drugim prepiši imena dečkov.<br />

K vsakemu imenu pripiši podatek o dečkovi<br />

starosti. Med imeni in starostjo nariši navpično črto.<br />

Tako si dobil preprosto preglednico.<br />

– Preberi zadnjo poved v navodilu.<br />

Frontalno rešujejo naloge v DZ.<br />

Primerjajo starost treh bratov in sklepajo/ocenjujejo, kdo je starejši<br />

oz. mlajši od koga in kdo od njih je najstarejši oz. najmlajši. Nato<br />

dopolnijo napisani povedi.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!