PLANI MËSIMOR GJUHA SHQIPE 9 35 javë x 5 orë në javë = 175 ...
PLANI MËSIMOR GJUHA SHQIPE 9 35 javë x 5 orë në javë = 175 ...
PLANI MËSIMOR GJUHA SHQIPE 9 35 javë x 5 orë në javë = 175 ...
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi II. Pu<strong>në</strong> e drejtuar. Ushtrimi 1 ku nxë<strong>në</strong>sit dalloj<strong>në</strong> pjesëzat dhe llojet e tyre.<br />
Pu<strong>në</strong> e pavarur. Ushtrimi 2. Me këtë ushtrim duhet punuar me kujdes për të dalluar fjalët me të zeza<br />
<strong>në</strong>se ja<strong>në</strong> pjesëza apo i përkasin një tjetër klase fjale.<br />
p.sh.<br />
U<strong>në</strong> eca vetëm <strong>në</strong> pjesën më të madhe të rrugës, pastaj u bashkova me shokët. ndajfolje<br />
Vetëm u<strong>në</strong> isha pjesëmarrës nga shkolla jo<strong>në</strong>. pjesëz<br />
Ja do ecim, ja do qëndrojmë, duhet të vendosim. .......................<br />
Ja klasa, ja banka, ja dhe shokët e rinj. .......................<br />
Ishte bërë më e bukur me atë fustan. .......................<br />
Më sill librin një herë, pastaj flasim. .......................<br />
Mend rashë nga drita e fortë. .......................<br />
Mend ka<strong>në</strong> të gjithë, edhe u<strong>në</strong>, edhe ti. .......................<br />
E, nesër! Ashtu thotë ai. .......................<br />
Eja para meje e më thuaj çke. .......................<br />
Pu<strong>në</strong> e pavarur. Ushtrimi 3. Nxë<strong>në</strong>sit lihen për disa minuta të ndërtoj<strong>në</strong> fjali me pjesëzat.<br />
Detyrë: Ushtrime nga Fletorja e Pu<strong>në</strong>s<br />
Tema: Romani satirik - Servantesi - Don Kishoti i Mançës – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxë<strong>në</strong>si <strong>në</strong> fund të <strong>orë</strong>s së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar llojin e romanit satirik.<br />
• T’u përgjigjet pyetjeve rreth subjektit, duke e vendosur veprën <strong>në</strong> kontekstin e saj.<br />
• Të ndërtojë organizuesin grafik të personazheve mbështetur <strong>në</strong> fragmentin e dhë<strong>në</strong>.<br />
• Të flasë rreth fantazisë së personazhit<br />
Teknika e metoda e mësimdhënies:<br />
Diskutim, stuhi mendimesh, lexim me role,<br />
organizues grafik.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Stuhi mendimesh.<br />
Ç’dini për Don Kishotin? A e kishit dëgjuar më pare këtë emër?<br />
Po për Servantesin a keni pasur informacion? Plotëso: