12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 104. AUKCE – OSTRAVA – 8. 5. 2011Janasová Jana narozena na Jiţní Moravě, studovala u akademického malíře Petra Dvorského ve Dvorcích na Moravě,dále studia malby u akademického malíře Zdeňka Ţáčka v Praze, výstavy: keramika 1978 - Olomouc, obrazy 1991 -Praha, 1996 - Praha, 1998 - Praha Lucerna - sdruţení "Čtverec", 2002 - Atrium Praha, 2006 - Praha16 Vik Karel (1883-1964)"Ke Starým pověstem českým" .................................................................................................................................... 1 500 Kčmistrovský galerijní černobílý dřevoryt, signováno v desce i tuţkou, datováno 1924, pŧvodní dubová lištave výřezu 50 x 60 (63,5 x 71)Vik Karel malíř a grafik, narozen v Hořicích v Podkrkonoší, praţská akademie, zakládající člen SČUG Hollar, členSalonu d'Automme v Paříţi, jeden z nejvýznamnějších českých grafikŧ, z literatury o tomto umělci uveďme katalogVýstava z díla grafika a malíře Karla Vika, Kulturní a společenské středisko Ústí nad Labem 1983, publikace Karel Vik :popisný seznam grafického díla, autoři Borovský Jiří, Borovská Nelly, Matějček Antonín, Novák, <strong>Art</strong>hur, Státnínakladatelství krásné literatury, hudby a umění Praha 1955, biografická práce s názvem Karel Vik : poselství krajinářovo,autor Alois Jilemnický, Severočeské nakladatelství Ústí nad Labem 1977 (v Tomanovi tři celostránkové sloupce o tomtovýznamném umělci, Slovník Chagall)17 neurčeno"Usedlost u vody" ............................................................................................................................................................... 4 500 Kčmistrovský olej - akryl na kartonu, signováno, nepřečteno, datováno 1974, velmi kvalitní práce, 54 x 75 (67,5 x 84)18 Tykal Jaroslav (1919-2003)"Na cestě alejí v létě"......................................................................................................................................................... 3 500 Kčmistrovský galerijní olej na tvrzené lepence, signováno, datováno 1949, kvalitní a pŧsobivá práce, 53,5 x 68 (63,5 x 79)Tykal Jaroslav malíř, narozen v Domaţlicích, studoval soukromě, věnoval se především krajinomalbě, malbě zátiší,městských i venkovských vedut (Slovník Chagall)19 Navrátil Václav A. (1918-)"Kolonie Salma" .................................................................................................................................................................. 3 800 Kčmistrovský olej na malířské tvrzené desce, signováno V.A.N., datováno 1949, vzadu dedikace z roku 1957, kromě umělecké máobraz i velkou dokumentační hodnotu pro poznání staré Ostravy, kvalitní umělecký rám, 40 x 60 (55 x 76)Navrátil Václav A. malíř, narodil se a pŧsobil v Ostravě, ţák prof. Kratochvíla a Fišárka na umělecko prŧmyslové školev Praze (Toman - dodatky)20 Spáčil Jan (1892-)"Staroměstské náměstí v Praze" ............................................................................................................................... 23 500 Kčmistrovský galerijní olej na specielní malířské desce se strukturou plátna, signováno, krásná impresionistická práce významnéhomalíře, legionáře, kvalitní dobový rám, 47 x 63,5 (65 x 82)Spáčil Jan malíř krajinář na Vinohradech, ţák Kalvodŧv a Šetelíkŧv, dále studia v Mnichově, pouţíval také jménoŢeranovský, pŧsobil jako profesor v Rostově na Donu, účastnil se výstav v Moskvě i Petrohradě, v roce 1920 se vrátils legionáři přes Sibiř do vlasti, jeho práce visely v ředitelně Legionbanky, získal cenu České akademie, řada reprodukcív časopisech i na pohlednicích (Toman, Slovník Chagall)OBRAZOVÁ ČÁST poloţky 21 - 4021 nesignováno"Zátiší s hruškou a pomeranči" .................................................................................................................................... 2 500 Kčmistrovský olej na malířské lepence, druhá polovina minulého století, 20,5 x 59,5 (25,5 x 64)Párová k následující položce č. 2222 nesignováno"Zátiší s hroznem a hruškami" ..................................................................................................................................... 2 500 Kčmistrovský olej na malířské lepence, druhá polovina minulého století, 20,5 x 59,5 (25,5 x 64)Párová k předcházející položce č. 21_ 14 _OBSAH