12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 104. AUKCE – OSTRAVA – 8. 5. 2011OBRAZOVÁ ČÁST poloţky 81 - 10081 Hodonský František (1925-)"Krajina Jiţní Moravy" .................................................................................................................................................. 2 500 Kčolej na malířské lepence, signováno, nedatováno, 35 x 40,5 (39 x 45)Hodonský František malíř, narozen v Moravském Písku, studoval soukromě v Brně u J. Zamazala a na středníuměleckoprŧmyslové škole v Uherském Hradišti (Slovník Chagall)82 Strnková Pavlína (1959-) viz také 23, 24"Sněţka" ................................................................................................................................................................................. 4 500 Kčolej-tempera na plátně, signováno, datováno 1998, typická práce naivního stylu, sbírkový kus katalogové malířky45 x 60 (47,5 x 62,5)83 Svoboda"Vzpomínka na Pavla Gauguina" ............................................................................................................................... 1 600 Kčolej na tvrzené lepence, signováno, nedatováno, nejde o kopii, ale o volnou inspiraci, 48 x 33 (56,5 x 41)84 Švabinský Max (1873-1962)"Slunce, stromy, voda" ..................................................................................................................................................... 5 000 Kčkresba uhlem, signováno, nedatováno, rámováno, zaskleno, drobné poškození rámu, 44 x 36 (52 x 45)Švabinský Max skvělý kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor na AVU v Praze, rodák z Kroměříţe, studia na akademiiv Praze u Pirnera, člen SVU Mánes, SVUM, jiţ v roce 1945 vyhlášen Národním umělcem, jeden z největších českýchgrafikŧ a kreslířŧ vŧbec (v Tomanovi o tomto malíři jedenáct celostránkových sloupcŧ, dlouhý výčet výstav v Lexiconuof the CVA, Slovník Chagall)85 Novák Jaroslav (1914-1984)"Město" ................................................................................................................................................................................... 1 800 Kčakvarel, kvaš, signováno, nedatováno, kvalitní práce v moderním pojetí, ve výřezu 28,5 x 20,5 (45,5 x 36,5)Novák Jaroslav malíř, grafik, scénograf, narozen v Praze, studoval u profesorŧ W. Nowaka a O. Nejedlého na AVUv Praze, dále rok u profesora Othona Friesze na Académie Nouvelle v Paříţi, člen SČUG Hollar, zastoupen v Galeriihlavního města Prahy (Slovník Chagall)86 Štrobl Josef (1892-)"Křepelky" ............................................................................................................................................................................. 1 500 Kčmistrovský olej na jemném plátně lepeném na lepence, signováno, kolem roku 1930, 49 x 37 (55 x 42,5)Štrobl Josef malíř, narozen v Plzni, navštěvoval figurální kurzy Jednoty učitelŧ malířŧ v Praze u J. Šilhavéhoa krajinářský kurz u J. Šetelíka (Toman, Slovník Chagall)87 Bous Julius (1878-1944)"Kytice floxů" .......................................................................................................................................................................... 500 Kčakvarel, signováno, kolem roku 1910, ve výřezu 39 x 27 (52 x 39)Bous Julius malíř krajinář, narozen v Nepolisech u Chlumce nad Cidlinou, ţák umělecko prŧmyslové školy v Prazeu profesora E.K. Lišky a specielní školy profesora K.V. Maška, řada studijních cest a pobytŧ po Evropě, byl profesoremreálky v Českých Budějovicích (Toman)OBSAH88 Kobliha František (1877-1962)"Národní divadlo" .............................................................................................................................................................. 1 800 Kčmistrovský akvarel, signováno monogramem F.K., datováno 1944, pŧvodní adjustace, ve výřezu 25 x 18 (47 x 38)Kobliha František malíř, grafik, narozen v Praze, studium v Praze na UPŠ u Lišky a Maška a na AVU u Ţeníška, jedenz nejvýznamnějších kreslířŧ a grafikŧ Evropy své doby, člen SČUG Hollar, SURSUM, široké spektrum výstava zastoupení v galeriích, jeho práce dosahují na českém trhu jedny z nejvyšších cen v grafice (Toman, Slovník Chagall,Lexicon of the CVA)_ 22 _