12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 104. AUKCE – OSTRAVA – 8. 5. 2011123 Strnadel Antonín (1910-1975)"Z Valašska" ............................................................................................................................................................................ 400 Kčmistrovská barevná litografie, signováno, kolem poloviny minulého století, umělecká adjustace, pasparta, sklo a orámování textilnípáskou, ve výřezu 33 x 43 (50 x 58)Strnadel Antonín malíř, grafik a ilustrátor, profesor na VŠUP v Praze, narodil se v Trojanovicích pod Radhoštěm,studoval na UMPRUM v Praze u prof. Bendy a na akademii u prof. Švabinského, věnoval se rovněţ typografii,animovanému filmu, návrhu poštovních známek, absolvoval výstavy doma i v zahraničí, obsazoval mimo jiné Zlínskésalony, jiţ v roce 1937 obdrţel Zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříţi(Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)124 Štěrba Karel (1891-1973)"Polní kvítí" .............................................................................................................................................................................. 400 Kčmistrovská kombinovaná technika - tuţka, pastel, akvarel, kvaš, signováno, datováno 20.7.51, vzadu název "Bulharská kytička"s poznámkou "Květiny natrhány na břehu Černého moře nedaleko Varny", 43 x 43 (44 x 44,5)Štěrba Karel malíř, profesor kreslení, narozen v Jaroměři, ţák Bukovace a Preislera na akademii v Praze, věnoval semalbě krajin a květinových zátiší, tvorbě ex libris (Toman, Slovník Chagall)125 Šteffel Josef (1928-2001)"Mísa s ovocem" .................................................................................................................................................................. 2 500 Kčmistrovská olej-tempera, signováno, datováno 1970, velmi pŧsobivá práce kvalitní úrovně, umělecká adjustaceve výřezu 41 x 27 (52,5 x 64,5)Šteffel Josef malíř, pedagog, narozen v Plzni, studoval u Boudy a Salcmana na Univerzitě Karlově v Praze, vysokoškolskýprofesor, řada výstav a zastoupení v galeriích (dlouhý text ve Slovníku Chagall, Lexicon of the CVA)126 Lubojacký Josef (1887-1974)"Chalupa v Beskydské krajině" ................................................................................................................................... 2 500 Kčolej na plátně, signováno, kolem roku 1935, umělecká i dokumentační hodnota, 60 x 75 (70 x 85,5)Lubojacký Josef malíř, narozen ve Velké Košátce (Stará Ves nad Ondřejníkem,) praţská akademie u Pirnera, výbornýkrajinář, výstavy v MSVU (Moravskoslezští výtvarní umělci), známý malíř především beskydských a valašských krajin,profesor v Ostravě (Toman, Slovník Chagall)127 Podzemná - Suchardová Anna (1909-1996)"Zpracování lnu" ............................................................................................................................................................. 15 000 Kčmistrovská galerijní tempera, signováno, datováno 1949, vzadu štítek s názvem "Tírna lnu (?)", mimořádná práce, která patřído fondu českého moderního umění minulého století, stylový dubový rám a pasparta, ojedinělá nabídka, 42 x 62 (69 x 89)Podzemná - Suchardová Anna malířka, narozena v Praze, znamenitá figuralistka a portrétistka, studia na Uměleckoprŧmyslovéškole u Hofbauera, na Akademii výtvarných umění u Švabinského, v Paříţi na slavné Académie Julien,podílela se na výzdobě nejstaršího stálého loutkového divadla, které zaloţil a mnoho let vedl její otec Vojtěch Sucharda, jeautorkou monumentální mozaiky Selská bouře v památníku na hoře Vítkov, dokončena po pětileté práci v roce 1963,v roce 1986 byla v Galerii V. Špály uspořádána výstava z výběru malířské a známkové tvorby této autorky, obrazz padesátých let, olej na plátně 70 x 110 "Odsouzení", byl v roce 2002 přírŧstkem v Českém muzeu výtvarných uměnív Praze (Lexicon of the CVA, www.artarchiv.cz, www.cmvu.cz)128 Seigerschmidt"Plachetnice na moři" ....................................................................................................................................................... 1 500 Kčolej na plátně, signováno, signatura kryta rámem, kolem roku 1910, obraz je sice v rámu, potřebuje však vypnutí na blind rám28 x 50 (34,5 x 56)129 Kuluti A. (?)"Lodě u břehu" .................................................................................................................................................................... 1 800 Kčprofesionální olej na plátně lisovaném na papír, signováno, datováno 1974, velká práce, dvě delší praskliny vyţadují drobnýrestaurátorský zákrok, cena sníţena proti odhadu z 8 500 na 1 800 Kč, 70 x 101 (81,5 x 111)_ 27 _