205<br />
204<br />
206<br />
204<br />
Alterkalk <strong>af</strong> delvis forgyldt sølv, graveret<br />
og ciseleret med blomster og bladværk,<br />
rundt fodstykke drevet med bukler.<br />
Antagelig Rusland eller Grækenland,<br />
19.-20. årh. Vægt 807 gr. H. 25.<br />
Købt på ABR <strong>auktion</strong> 537/1417.<br />
Afbildet 8.000<br />
205<br />
Dansk barok kerubske <strong>af</strong> sølv, med<br />
rottehal. Mester Fridrick Kurz, København<br />
1682.<br />
Afbildet 8.000<br />
206<br />
To skeer <strong>af</strong> sølv, bagside graveret med<br />
hhv. våben og bladornamentik. Augsburg<br />
17. årh., utydelig mesterstampel<br />
og Danzig 17. årh., mestermærket JT i<br />
våben. (2). Afbildet 5.000<br />
207<br />
Renæssance ske <strong>af</strong> sølv, sk<strong>af</strong>t med kerub,<br />
bagside graveret med bladranke<br />
og ejerinitialer W.I.S.M.S.D. Mester<br />
Dionis Willadsen, Næstved 1662-1693.<br />
Litteratur: Chr. A. Bøje, Dansk guld- og<br />
sølvsmedemærker før 1870. Under mesteren<br />
s. 70 står adskillige skeer nævnt.<br />
Afbildet 6.000<br />
34 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 754<br />
207<br />
208