27.07.2013 Views

205<br />

204<br />

206<br />

204<br />

Alterkalk <strong>af</strong> delvis forgyldt sølv, graveret<br />

og ciseleret med blomster og bladværk,<br />

rundt fodstykke drevet med bukler.<br />

Antagelig Rusland eller Grækenland,<br />

19.-20. årh. Vægt 807 gr. H. 25.<br />

Købt på ABR <strong>auktion</strong> 537/1417.<br />

Afbildet 8.000<br />

205<br />

Dansk barok kerubske <strong>af</strong> sølv, med<br />

rottehal. Mester Fridrick Kurz, København<br />

1682.<br />

Afbildet 8.000<br />

206<br />

To skeer <strong>af</strong> sølv, bagside graveret med<br />

hhv. våben og bladornamentik. Augsburg<br />

17. årh., utydelig mesterstampel<br />

og Danzig 17. årh., mestermærket JT i<br />

våben. (2). Afbildet 5.000<br />

207<br />

Renæssance ske <strong>af</strong> sølv, sk<strong>af</strong>t med kerub,<br />

bagside graveret med bladranke<br />

og ejerinitialer W.I.S.M.S.D. Mester<br />

Dionis Willadsen, Næstved 1662-1693.<br />

Litteratur: Chr. A. Bøje, Dansk guld- og<br />

sølvsmedemærker før 1870. Under mesteren<br />

s. 70 står adskillige skeer nævnt.<br />

Afbildet 6.000<br />

34 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 754<br />

207<br />

208