Auktionsliv nr. 2 - Bruun Rasmussen
slag<br />
Louis XVI bordur, sign. I. Tété a Paris. Igen en<br />
fin antikvitet, bl.a. med vækkeanordning og<br />
endda med tilhørende originalt etui. Uret er<br />
ét af en hel samling effekter som har<br />
tilhørt den østrigske advokat og<br />
kunstsamler Max Strauss.<br />
Vejle auktion 83<br />
I år 2005 fejres 200 året<br />
for H.C. Andersens fødsel, og<br />
interessen for vores nationale eventyrdigter<br />
er for tiden meget stor i ind- og<br />
udland. Det lille visitkort-fotografi var vurderet fra 3-4.000<br />
kr., men med forfatterens håndskrevne hilsen på bagsiden<br />
faldt hammeren først på 21.000 kr.<br />
Havnen Bogauktion 28<br />
Vurdering Hammerslag<br />
3-4.000 21.000<br />
Vurdering Hammerslag<br />
12-15.000 54.000<br />
Med sin funktionalistiske tilgang til opbevaringsmøbler<br />
og sans for smukke materialer hører Kaare Klints møbler<br />
til blandt de absolut populære moderne danske møbelklassikere.<br />
Den smukke stol fra 1927 tegnede Klint til<br />
foredragssalen på Kunstindustrimuseet i København.<br />
Havnen auktion 29<br />
Vurdering Hammerslag<br />
Bord: 15-20.000 28.000<br />
Stol: 5-6.000 6.500<br />
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER<br />
Bredgade Moderne auktion 714<br />
Vurdering Hammerslag<br />
30-50.000 100.000<br />
Oldsager dukker ind imellem op<br />
på <strong>Bruun</strong> <strong>Rasmussen</strong>s internationale<br />
auktioner. Fragmentet her<br />
er fra hovedstykket på en kiste.<br />
Det er af træ med dekorationer<br />
og er fra Ægyptens 21.-22.<br />
Dynasti, år 1080-720 før Kristus.<br />
Bredgade auktion 712<br />
Vurdering Hammerslag<br />
18-24.000 35.000<br />
Det kan bestemt betale sig at fiske et fiskeformet<br />
hovedvandsæg af delvis forgyldt sølv frem.<br />
Dette er udført af den kendte mester Paul Hansen<br />
i Tønder (1785-1830).<br />
Bredgade auktion 712<br />
Vurdering Hammerslag<br />
15-20.000 22.000<br />
Denne elegante og sjældne dækstol, tegnet af<br />
Hans J. Wegner, solgtes på den moderne aftenauktion<br />
i oktober. Efterspørgslen på specielle<br />
og gennemførte snedkermestermøbler er<br />
for tiden meget stor.<br />
AUKTIONSLIV 17