120 721 DANMARK. Fredrik II (1559-1588). Slaget vid Axtorna 1565. Av D. Knop. Gjuten. Förgyllt silver. 34 mm. G. 19. Ossbahr 1. 12,03 g. s. Perforerad - ursprungligen avsedd att bäras. Ex Hede II, nr 532 För att smickra Fredrik II har överdrivna siffror beträffande antalet deltagare och stupade i kriget använts i frånsidans omskrift. 722 DANMARK. Johan Rantzau (1492-1565) och Anna Walstorp. Gjuten. Förgyllt silver. G. 51. 34,47 g. s. Utförd på 1560-talet. 723 FRANKRIKE. Ludvig XIV (1643-1715). Ensidig plakett. Av R. Faltz. Brons. 77 mm. Steguweit, s. 125, nr 64.1. 50,65 g. Fälten med punktgravyr eller motsvarande. s. Se artikel av Anders Frösell i Samlad glädje, Uppsala 1999, s. 39-42. 721 722 723 1+ 4 000 1 3 000 01 2 000
SLAGET I SMOLENSK. Denna praktfulla silvermedalj präglades år 1636 till minne av Polens seger över Ryssland vid Smolensk och fördraget i Stuhmsdorf (Sztumska Wieś) mellan Polen och Sverige den 2 september 1635. Konstnären var den tyske guldsmeden och medaljgravören Sebastian Dadler (1586-1657). Åtsidans omskrift lyder: DEI OPT[imi]: MAX[imi]: AVSPICIO INVICT[i]: VLADISLAI IV POL[oniae]: SVECIÆQ[ue] REG[is]: ARMIS VICTRIC[ibus]: SMOLENSCV[m] OBSIDIONE LIBERATV[m] MOSCI SVBIVGATI SIGNA DVCES PRO- STRATI. (= Under Guds, den allsmäktiges, ledning och med hjälp av den obesegrade Vladislav IV:s, konung över Polen och Sverige, vapen befriades Smolensk från belägring, ryssarna underkuvades, fanor och härförare släpades i stoftet). Polens kung Vladislav IV till häst, utsträcker kommandostaven över tre ryssar, den ene knäböjande, de andra båda med ansiktet mot marken. Framför kungen nedläggs fanor. I fjärran ses trupper, ett härläger och en befäst stad. I förgrunden, på marken: S D (= S. Dadler). Frånsidans omskrift lyder: ET. BELLO. ET. PACE. COLENDVS. – TVRCÆ. PACEM. FERENTES. ET. SVECI. (= Han [d. v. s. kung Vladislav IV] bör hyllas såväl i krig som i fred. – Turkar och svenskar bärande fredspalmen). Polens kung Vladislav IV med bart huvud, till häst framför sin armé. Kungen bekransas av en ur skyn nedflygande ängel, vilken bär en palmkvist i sin vänstra hand. Framför kungen närmar sig tre turkar och tre svenska herrar, samtliga bärandes olivkvistar. I förgrunden, på marken: 1636. Vladislav IV (1595-1648), var kung av Polen från 1632 och Sigismund III:s äldste son och sonsonson till Gustav Eriksson [Vasa]. Vladislav titulerade sig som svensk arvkonung och erkändes dessutom som tronarvinge av Sveriges ständer år 1599, dock utan att tillträda. B. E. Hildebrand skriver (1874) att ”Stilleståndet var, sedan den fruktade Jakob De la Gardie ankommit med en ansenlig Svensk här, af Polens Konung lika efterlängtadt, som af Sveriges Regering. Sverige behöll Estland och Lifland, men efterlämnade sina besittningar i Preussen åt Polen, samt medgaf att Uladislaus fick behålla Svenska konungatiteln, dock utan att derpå få grunda något anspråk på Svenska kronan”. Under senare år har bl. a. följande försäljningar noterats: F. R. Künker <strong>Auktion</strong> 36, 1997, nr 5659 [79,0 mm, 151,0 gram]; F. R. Künker <strong>Auktion</strong> 51, 1999, nr 2066 [79,1 mm, 126,35 gram] samt F. R. Künker <strong>Auktion</strong> 145 (Die Sammlung der Freiherren Bonde auf Schloss Ericsberg, Teil 2), 2008, nr 7123 [79,80 mm, 133,65 gram] (klubbat pris € 44 000). Se vidare: C. R. Berch 1773, s. 125, nr 11; B. E. Hildebrand 1874, s. 256, nr 6; E. Hutten-Czapski 1871, nr 1766; A. Wiecek 1962, nr 98; H. Maué 2008, nr 39. 724 POLEN. Polens seger över Ryssland vid Smolensk. Av S. Dadler. Silver. 79,31 mm. HK, s. 382, nr 2; H.-Cz 2148. 146,59 g. Mycket jämn och fin patina. 724 01/0 150 000 121