09.09.2013 Views

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

120<br />

721 DANMARK. Fredrik II (1559-1588). Slaget vid Axtorna 1565. Av D. Knop. Gjuten.<br />

Förgyllt silver. 34 mm. G. 19. Ossbahr 1. 12,03 g. s. Perforerad - ursprungligen avsedd<br />

att bäras.<br />

Ex Hede II, nr 532<br />

För att smickra Fredrik II har överdrivna siffror beträffande antalet deltagare och<br />

stupade i kriget använts i frånsidans omskrift.<br />

722 DANMARK. Johan Rantzau (1492-1565) och Anna Walstorp. Gjuten. Förgyllt silver. G. 51.<br />

34,47 g. s.<br />

Utförd på 1560-talet.<br />

723 FRANKRIKE. Ludvig XIV (1643-1715). Ensidig plakett. Av R. Faltz. Brons. 77 mm.<br />

Steguweit, s. 125, nr 64.1. 50,65 g. Fälten med punktgravyr eller motsvarande. s.<br />

Se artikel av Anders Frösell i Samlad glädje, Uppsala 1999, s. 39-42.<br />

721<br />

722<br />

723<br />

1+ 4 000<br />

1 3 000<br />

01 2 000