09.09.2013 Views

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

Auktion 1 SAMLING FRÖSELL

UpplaNd<br />

744 GIMO BRUK 6 | G. Ensidig. Rektangel med avklippta hörn. Koppar. 19 x 22,5 mm.<br />

OBESTÄMD POLLETT. Stort L inom slät och pärlring/stort P inom slät och pärlring.<br />

Rund. Koppar. 20 mm. Totalt 2 ex.<br />

Gimopolletten är en kolleveranspollett för sex hektoliter, se SNT 2004 s. 13.<br />

745 SEGERSTA LANTGODS. Ensidig. Kvadrat. 23 x 23 mm. 2,02 g. Ensidig. Nära trehörning.<br />

30 x 21 mm. 2,20 g. Sti. 131:3, 131:5. Totalt 2 ex.<br />

Polletten tillverkades någon gång under åren 1805-1836.<br />

1?/1-1/1+ 500<br />

1+ 500<br />

746 WATTHOLMA BRUK. Läst kol. Ensidig. Rund. Läder. 31 mm. Sti. 190:2. 0,57 g. 1?/1 500<br />

747 VÄLLNORA BRUK. 17 instämplat. Oviss användning. Ensidig. Rund. Näver. 22 mm.<br />

0,21 g. Xr.<br />

Polletten finns beskriven i den Bernströmska pollettsamlingen, se Fataburen 1967, s. 236.<br />

VärMlaNd<br />

748 TORSBY JÄRNVERK. Stop öl. Ensidig. Rund. Koppar. 24 mm. Sti. 186:1. 4,55 g.<br />

Det sammanbundna monogrammet ST bör stå för ägaren Schröder och bruket Torsby<br />

och polletten torde därmed ha tillverkats senast på 1770-talet.<br />

VäsTMaNlaNd<br />

749 JÄDERS BRUK. Krönt N på 1/2 skilling 1828. OBESTÄMD. Krönt EGB på 1/4 skilling<br />

1828. Totalt 2 ex.<br />

För en diskussion angående polletterna från Jäders bruk, se SNT 2004 s. 143, 194.<br />

ösTErGöTlaNd<br />

750 LINKÖPING STORA HOTELLET. 8 skilling. Ensidig. Rektangel med avklippta hörn.<br />

Järnbleck. 35 öre. Ensidig. Järnbleck. 2 inslaget. Ensidig. Rektangel med avklippta<br />

hörn. Järnbleck. NM 53:5, 53:13, 53:22. Totalt 3 ex.<br />

746<br />

747<br />

748<br />

01 1 500<br />

1/1+ 500<br />

1 300<br />

1+ 300<br />

125