Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
sVErKEr KarlssoN eller EriK KNUTssoN<br />
22 NYKÖPING. Penning. Brakteat med stort kors, i vars vinklar bokstäverna AROS.<br />
LL I:B:4. 0,12 g. Xr. Fragment, ca halvt mynt. Mörk beläggning.<br />
Ex Privat 1992-02-19 « Ex ”Dansk samling”.<br />
Det är svårbedömt om detta är ett avsiktligt försök att skapa en halvpenning då exemplaret<br />
förefaller vara brutet och inte snyggt delat som t. ex. nr 10 ovan. Ytterligare minst<br />
ett exemplar finns i privat ägo. Se Ahlström auktion 40, nr 18. Detta mynt ansågs tidigare<br />
vara slaget i Uppsala, men myntningsunderlag har hittats i Nyköping. Se Malmer i Myntkontakt<br />
1978, nr 8, bild 4 på sidan 209. Mynttypen ansågs tidigare vara en ärkebiskoplig<br />
prägling, men Kenneth Jonsson har argumenterat för att detta mynt är slaget av kungamakten<br />
i början av 1200-talet, vilket gör att myntherren kan vara Sverker Karlsson eller<br />
Erik Knutsson. Se NM XXXIV, plansch 2, s. 80.<br />
23 SVEALAND. Penning. Brakteat med stort kors vars ändar slutar i punkter. I varje korsvinkel<br />
tre punkter. LL I:B:5b. 0,19 g. Xr. Stora kantförluster. Sprickor.<br />
Ex Privat 1999-09-09 « Ex Svensson (Hirsch auktion 2, nr 21 ) « Ex Bruun (Hess 1914,<br />
nr 92).<br />
Även denna mynttyp ansågs tidigare vara en ärkebiskoplig prägling, men Kenneth Jonsson<br />
har argumenterat för att myntet är slaget av kungamakten i början av 1200-talet.<br />
Myntherren kan då vara Sverker Karlsson eller Erik Knutsson. Se NM XXXIV, plansch 2,<br />
s. 80. När myntet såldes 1914 var skadorna något mindre omfattande.<br />
EriK KNUTSSON (1208-1216)<br />
24 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med litet kungahuvud omgivet av inskrift som börjar<br />
HERC. LL XI:B:10, Hemmingsson B10. 0,08 g. r.<br />
Ex B. Ahlström auktion 52, nr 12 « Ex Stockholms auktionsverk 1989-04-22, nr 9059.<br />
25 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med litet kungahuvud omgivet av retrograd inskrift som<br />
börjar ERIC. LL XI:B:13, Hemmingsson B13. 0,09 g. r.<br />
Ex Sjöberg (B. Ahlström auktion 40, nr 19) « Ex Yngve Almer 1969 « Ex Jacobsson<br />
« Ex deLaval.<br />
22<br />
— Alla myntbilder på denna sida är i skala 1,5:1 —<br />
23<br />
24<br />
25<br />
1+ 9 000<br />
1+/01 15 000<br />
1+ 15 000<br />
01 18 000<br />
15