Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
Auktion 1 SAMLING FRÖSELL
17 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med kungahuvud, omgivet av inskriften LE - DV. LL XI:A:2,<br />
Hemmingsson A2. 0,12 g. r.<br />
Ex Privat 1999-09-19 « Ex Stockholms auktionsverk 1981-10-03, nr 10.<br />
18 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med kungahuvud, omgivet av inskriften LE - DV.<br />
LL XI:A:2 var, Hemmingsson A3. 0,09 g. r. Kantskador/sprickor. Ärg.<br />
Ex Hirsch mynthandel 1976.<br />
ÄrKEbiSKOpEN i UppSALA (ca 1190)<br />
19 SVEALAND. Gamla Uppsala eller Sigtuna? Penning. Brakteat med hand hållande biskopskräkla.<br />
Något upplöst stil. LL I:B:1c. 0,22 g. r. Mörk patina.<br />
Ex Ekström (B. Ahlström auktion 14, nr 2).<br />
Denna prägling från sent 1100-tal torde vara utgiven av ärkebiskopen i (Gamla) Uppsala.<br />
Myntorten bör då vara Gamla Uppsala, men det är också möjligt att ärkebiskopen lät<br />
prägla sina mynt i Sigtuna, liksom kung Knut Eriksson.<br />
SvErKEr KArLSSON (1196-1208)<br />
20 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med åt höger gående lejon inom slät ring. LL XII:2. 0,10 g.<br />
Xr. Liten kantspricka. Spår av böjning.<br />
Ex J. Pedersen mynthandel 1977-10-02 « Ex Wahlstedt.<br />
Vi har kännedom om tre exemplar i privata samlingar, inklusive detta.<br />
21 LÖDÖSE. Penning. Brakteat med åt vänster gående lejon. Degenererad framställning.<br />
LL XII:4. 0,13 g. s.<br />
Ex J. Pedersen mynthandel 1980-06-30.<br />
14 — Alla myntbilder på denna sida är i skala 1,5:1 —<br />
17<br />
18<br />
19<br />
20<br />
21<br />
1/1+ 15 000<br />
1 7 500<br />
01/0 28 000<br />
1 15 000<br />
1+ 4 500