26.07.2013 Views

auktion 814 - Bruun Rasmussen

auktion 814 - Bruun Rasmussen

auktion 814 - Bruun Rasmussen

SE FLERE FOTOS OG DETALJER SAMT yDERLiGERE iNFORMATiON På www.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

island<br />

6525<br />

6526<br />

6527<br />

108<br />

1931. Chr. X. 10 Aur, brun. Velcentreret,<br />

postfrisk 6-BLOK. Sjælden enhed. Facit:<br />

27000+<br />

** 151<br />

Start price € 535 4.000<br />

1931. Chr. X. 30 Aur, rød/grøn. Velcentreret,<br />

postfrisk 15-BLOK med øvre<br />

hjørnemarginal. Blokken har været<br />

foldet, mærkerne er alle fejlfrie. Facit:<br />

13500+<br />

** 153<br />

Start price € 270 2.000<br />

1933. Hópflug italia. 1-10 Kr. Komplet<br />

sæt, stemplet. Facit: 43500<br />

Θ 165-167<br />

Start price € 670 5.000<br />

6528<br />

6529<br />

6530<br />

6531<br />

sæt, ubrugt. Facit: 17500<br />

* 135-167<br />

Start price € 335 2.500<br />

1939. 2 Kr. Ny, grå. Sjælden, ægte<br />

stemplet 4-BLOK. Annulleret REyKJAViK<br />

30.7.39. Facit: 5200+<br />

Θ 255<br />

Start price € 100 750<br />

1940. Ny "1940" Overtryk. Komplet sæt<br />

i postfriske 6-BLOKKE. Facit: 12000+<br />

** 256-259<br />

Start price € 200 1.500<br />

1873. 8 Skilling, Tjeneste, lilla.<br />

UTAKKET. Fint ubrugt eksemplar, uden<br />

gummi. Facit: 5000. Attest Grønlund<br />

samt signeret Møller BPP.<br />

(*) Tj.2 v1<br />

Start price € 100 750<br />

BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON <strong>814</strong>