auktion 814 - Bruun Rasmussen
auktion 814 - Bruun Rasmussen
auktion 814 - Bruun Rasmussen
Grønland<br />
6446<br />
6447<br />
6448<br />
1915. 15 Øre, 2.tryk. Kartonpapir. Pænt<br />
postfriskt mærke. AFA: 6500. Udtalelse<br />
Møller BPP<br />
** 8i<br />
Start price € 200 1.500<br />
1915. 2 Øre, gul. Postfrisk 4-STRiBE,<br />
med smuk centrering. 2.mærke fra højre<br />
med manglende tak i nord. AFA: for 3<br />
fejlfrie mærker: 22500+<br />
** 5<br />
Start price € 405 3.000<br />
1915. 20 Øre, 2.tryk. Kartonpapir.<br />
Perfekt postfriskt mærke. AFA: 5200<br />
** 9i<br />
Start price € 135 1.000<br />
SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />
6449<br />
6450<br />
1917. 5 Øre, Chr.X, grøn. SKiBS-kort<br />
sendt fra GRØNLAND med skib "Hollænderdybet<br />
8.8.17", ovalt violet<br />
stempel "GRØNLANDS STyRELSE", via<br />
Danmark, ankomststemplet i KJØBEN-<br />
HAVN 27.9.17 og sendt til THORSHAVN,<br />
FæRØERNE. Sjælden forsendelse.<br />
✉<br />
Start price € 135 1.000<br />
1922. Brev skrevet af KNUD RASMUS-<br />
SEN under 5.Thule Ekspedition, dateret<br />
i Repulse Bay i Canada den 16 Januar<br />
1922. Brevet er på 2 tætskrevne A4-sider<br />
og er tilskrevet hans børn Hanne, inge<br />
og Niels Christian. Brevet starten med<br />
følgende: "i dag gaar den slædepost<br />
herfra og langt langt sydover..."<br />
✉<br />
Start price € 670 5.000<br />
BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON <strong>814</strong> 91