26.07.2013 Views

auktion 814 - Bruun Rasmussen

auktion 814 - Bruun Rasmussen

auktion 814 - Bruun Rasmussen

Grønland<br />

6446<br />

6447<br />

6448<br />

1915. 15 Øre, 2.tryk. Kartonpapir. Pænt<br />

postfriskt mærke. AFA: 6500. Udtalelse<br />

Møller BPP<br />

** 8i<br />

Start price € 200 1.500<br />

1915. 2 Øre, gul. Postfrisk 4-STRiBE,<br />

med smuk centrering. 2.mærke fra højre<br />

med manglende tak i nord. AFA: for 3<br />

fejlfrie mærker: 22500+<br />

** 5<br />

Start price € 405 3.000<br />

1915. 20 Øre, 2.tryk. Kartonpapir.<br />

Perfekt postfriskt mærke. AFA: 5200<br />

** 9i<br />

Start price € 135 1.000<br />

SE STARTPRiSER OG ByD MED ONLiNE På www.BRUUN-RASMUSSEN.DK<br />

6449<br />

6450<br />

1917. 5 Øre, Chr.X, grøn. SKiBS-kort<br />

sendt fra GRØNLAND med skib "Hollænderdybet<br />

8.8.17", ovalt violet<br />

stempel "GRØNLANDS STyRELSE", via<br />

Danmark, ankomststemplet i KJØBEN-<br />

HAVN 27.9.17 og sendt til THORSHAVN,<br />

FæRØERNE. Sjælden forsendelse.<br />

✉<br />

Start price € 135 1.000<br />

1922. Brev skrevet af KNUD RASMUS-<br />

SEN under 5.Thule Ekspedition, dateret<br />

i Repulse Bay i Canada den 16 Januar<br />

1922. Brevet er på 2 tætskrevne A4-sider<br />

og er tilskrevet hans børn Hanne, inge<br />

og Niels Christian. Brevet starten med<br />

følgende: "i dag gaar den slædepost<br />

herfra og langt langt sydover..."<br />

✉<br />

Start price € 670 5.000<br />

BRUUN RASMUSSEN FRiMæRKEAUKTiON <strong>814</strong> 91