19.09.2015 Views

Dansk som andetsprog i det grønne

Dansk som andetsprog i det grønne - UUFnet - Kk.dk

Dansk som andetsprog i det grønne - UUFnet - Kk.dk

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Forslag til økobaseaktiviteter<br />

Undervisningsforløb om robinsonader<br />

Forløbet er udarbej<strong>det</strong> af Sascha og Mette fra Kildevældsskolen<br />

Forslag til økobaseaktiviteter<br />

Bue og pil<br />

Forløbet er udarbej<strong>det</strong> af Sascha og Mette fra Kildevældsskolen<br />

Klassetrin: Alle<br />

Tidsramme: Min. 4 timer<br />

Materialer: Evt. pc’ere<br />

Formål: Procesorienteret skrivning, samarbejde,<br />

indlevelsesevne og overlevelse<br />

Forløbsbeskrivelse:<br />

Lærer beskriver situationen: Klassen er stran<strong>det</strong> på en<br />

øde ø.<br />

Eleverne skal vælge en ting hver at have med på øen.<br />

Det er godt, hvis eleverne diskuterer, hvad der er fornuftigt<br />

at have med. På tavlen skrives/tegnes alle tingene.<br />

Eleverne deles i grupper (2-4 personer), <strong>som</strong> skriver<br />

en robinsonade, evt. på pc.<br />

Robinsonaden skal indeholde:<br />

• Strandingen<br />

• Første dag på øen<br />

• Beskrivelse af øen<br />

• Livet på øen ( brug af deres valgte medbragte ting)<br />

• Redningen<br />

Tegninger<br />

Hver gruppe udgiver en robinsonade.<br />

Vi vil foreslå, at man i forbindelse med arbej<strong>det</strong> med<br />

robinsonader tager ud i naturen. Se forslagene til<br />

undervisningsforløb på økobasen – bue og pil – og –<br />

bygge huler.<br />

Der findes et pc-program "PS-4", Mikroværkste<strong>det</strong>,<br />

<strong>som</strong> er et program til procesorienteret skrivning. I<br />

"PS-4" er der 4 genrer, hvoraf <strong>det</strong> ene er robinsonader.<br />

Klassetrin: 2.-5. klasse<br />

Tidsramme: 1 turdag og 3 lektioner (eller flere)<br />

Materialer: Knive, grene, pile, snor, papdyr, sav og<br />

kamera (digital)<br />

Formål: Færdigheder i at kunne bruge en kniv<br />

og skyde med bue. Motorisk træning.<br />

Procesorienteret skrivning. Produktet:<br />

en bue og pile samt et hæfte.<br />

Denne aktivitet kan hægtes på mange<br />

emner fx indianer, overlevelse i naturen<br />

og robinsonader<br />

Forløbsbeskrivelse:<br />

Tur til økobasen. Naturvejlederen, <strong>som</strong> er tilknyttet<br />

økobasen, kan stå for aktiviteten: bue og pil, men<br />

man kan også selv stå for arrangementet.<br />

Hvis man selv står for arrangementet, betyder <strong>det</strong>, at<br />

man skal låne pile i økobasens depot, og aftale med<br />

naturvejlederen, hvor man kan tage grene til buerne.<br />

Eleverne vejledes i brug af sav og kniv. Det anbefales<br />

at bruge friske og ikke for tykke grene. Det er en god<br />

ide at prøve grenens bøjelighed, inden den forarbejdes,<br />

- <strong>det</strong> er ærgerligt, hvis den knækker, efter den er<br />

lavet.<br />

Buegrenen skal være samme længde, <strong>som</strong> elevernes<br />

højde. Lav et hak 2 cm fra hver ende til snoren og<br />

snit grenen ren for bark.<br />

Selve skydningen:<br />

Eleverne deles i 3 grupper, <strong>som</strong> placeres i en trekant<br />

med ryggen mod hinanden. Man skyder mod hver<br />

sit mål.<br />

Én elev af gangen i hver gruppe skyder.<br />

Den elev, <strong>som</strong> har skudt, henter pilene til den næste.<br />

Så skulle sikkerheden være god.<br />

Hele aktiviteten fotograferes – alle elever skal på billede.<br />

Bearbejdning:<br />

I klassen tales om turen, nye ord – begreber gennemgås.<br />

Evt. laves en miniordbog.<br />

Hver elev vælger et billede at skrive om. Klassens tekster<br />

og billeder sættes sammen til et lille hæfte (A5).<br />

Hæftet kan eventuelt bruges <strong>som</strong> læsebog.<br />

37

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!