Dansk som andetsprog i det grønne
Dansk som andetsprog i det grønne - UUFnet - Kk.dk
Dansk som andetsprog i det grønne - UUFnet - Kk.dk
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Derudover er følgende diskussionsemner oplagte:<br />
• Liv og død<br />
• Dyrevelfærd<br />
• Bearbejdning af træ<br />
• Behandling og opbevaring af kød<br />
• Overlevelse<br />
• Jægerlivet<br />
• Jæger/samler kulturen<br />
• Robinsonade<br />
Forslag til økobaseaktiviteter<br />
Bygge huler<br />
Forløbet er udarbej<strong>det</strong> af Sascha og Mette fra Kildevældsskolen<br />
Klassetrin: Alle<br />
Tidsramme: En turdag og mindst tre efterfølgende<br />
lektioner<br />
Formål: Styrke samarbej<strong>det</strong>, procesorienteret<br />
skrivning<br />
Produkter: Hulen og selvskrevet bog<br />
Materialer: Knive, snor, sav, grene og evt. presenning,<br />
kamera (evt. digitalt)<br />
Forløbsbeskrivelse:<br />
Denne aktivitet kan hægtes på emner <strong>som</strong> f.eks. indianer<br />
og robinsonade<br />
Tur til økobasen:<br />
Det aftales med økobasens naturvejleder, hvor grenene<br />
hentes, og hvor hulen kan bygges. Eleverne vejledes<br />
i brugen af sav og dolk.<br />
Læreren skal på forhånd have overvejet grupperingen<br />
af eleverne, <strong>det</strong> kan evt. være i pige-/drengegrupper.<br />
Grupperne arbejder så vidt muligt selvstændigt.<br />
Læreren kan evt. træde til med hjælp og vejledning.<br />
Under hele processen tages billeder af eleverne.<br />
Det er vigtigt, at hulen bygges et rart og indbydende<br />
sted, og den bliver stående, så eleverne kan besøge<br />
den igen. Det er også vigtigt at hulen bliver indviet.<br />
Tag saftevand eller slik med til<br />
Bearbejdning:<br />
I klassen tales om turen. Nye begreber og ord gennemgås,<br />
og der laves evt. en miniordbog. Billederne<br />
fra turen printes ud, eller der arbejdes direkte på<br />
computeren. Eleverne vælger nu et billede, de ønsker<br />
at skrive om. Læreren vurderer, hvor omfattende den<br />
enkelte elevs tekst skal være.<br />
Klassens tekster samles i et lille hæfte (A5 ), <strong>som</strong> evt.<br />
kan bruges <strong>som</strong> læsebog.<br />
Diskussioner:<br />
Derudover er følgende diskussionsemner oplagte:<br />
overlevelse, byggematerialer, boligformer før/nu og<br />
boligformer i-land/u-land.<br />
38