Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB
563 SÄTER. Kreuzer 1632. Med myntmästarmärke pilsköld i frånsidans omskrift. SM 168a.<br />
18,92 g. Repor. Korroderad. Lackerad. Plantsfel.<br />
1?)(1 800<br />
564 Kopparmynt 1624-1631; 4 klippingar och 8 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1 500<br />
565 Kopparmynt 1626(?)-1629; 3 klippingar och 9 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1?/1 500<br />
566 Kopparmynt 1620-talet-1631; 1 klipping och 11 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1? 500<br />
567 Kopparmynt (rundmynt) 1627-1629. Totalt 12 ex. 2-1? 500<br />
568<br />
568 RIGA. 1/24 taler 1624. SB 12. 0,97 g. Välpräglat exemplar. 1+/01 500<br />
569 WOLGAST. ½ taler 1634. SB 15. 13,77 g. s. Rispa. 1?/1 1 500<br />
570<br />
570 AUGSBURG. Taler 1632. SB 8. 28,67 g. Lackad.<br />
Ex Ahlström auktion 57, nr 1276.<br />
1/1+ 2 000<br />
571 ERFURT. Dukat 1634. Årtalet över kronan. SB 15f. 3,41 g. Välpräglat exemplar. 1+ 5 000<br />
572 FÜRTH. 4 kreutzer (batzen) 1632. Sköld mellan två lejon utan inre ring. SB 4. 1,87 g. s.<br />
Reparerad perforering/hål. Korroderad.<br />
Ex L. E. Bruun 1914, nr 990.<br />
Mynt från den svenska besittningen Fürth förekommer endast med årtalet 1632. I praktiken<br />
är samlaren utan extraordinarie ekonomiska resurser hänvisad till den här utbjudna<br />
valören. De andra valörerna, vilka också är typmynt, är alla mycket sällsynta och/eller<br />
kostsamma.<br />
563<br />
569<br />
571<br />
572<br />
1/1+ 800<br />
101