09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

563 SÄTER. Kreuzer 1632. Med myntmästarmärke pilsköld i frånsidans omskrift. SM 168a.<br />

18,92 g. Repor. Korroderad. Lackerad. Plantsfel.<br />

1?)(1 800<br />

564 Kopparmynt 1624-1631; 4 klippingar och 8 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1 500<br />

565 Kopparmynt 1626(?)-1629; 3 klippingar och 9 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1?/1 500<br />

566 Kopparmynt 1620-talet-1631; 1 klipping och 11 rundmynt. Totalt 12 ex. 2-1? 500<br />

567 Kopparmynt (rundmynt) 1627-1629. Totalt 12 ex. 2-1? 500<br />

568<br />

568 RIGA. 1/24 taler 1624. SB 12. 0,97 g. Välpräglat exemplar. 1+/01 500<br />

569 WOLGAST. ½ taler 1634. SB 15. 13,77 g. s. Rispa. 1?/1 1 500<br />

570<br />

570 AUGSBURG. Taler 1632. SB 8. 28,67 g. Lackad.<br />

Ex Ahlström auktion 57, nr 1276.<br />

1/1+ 2 000<br />

571 ERFURT. Dukat 1634. Årtalet över kronan. SB 15f. 3,41 g. Välpräglat exemplar. 1+ 5 000<br />

572 FÜRTH. 4 kreutzer (batzen) 1632. Sköld mellan två lejon utan inre ring. SB 4. 1,87 g. s.<br />

Reparerad perforering/hål. Korroderad.<br />

Ex L. E. Bruun 1914, nr 990.<br />

Mynt från den svenska besittningen Fürth förekommer endast med årtalet 1632. I praktiken<br />

är samlaren utan extraordinarie ekonomiska resurser hänvisad till den här utbjudna<br />

valören. De andra valörerna, vilka också är typmynt, är alla mycket sällsynta och/eller<br />

kostsamma.<br />

563<br />

569<br />

571<br />

572<br />

1/1+ 800<br />

101