09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

421 STOCKHOLM. 16 öre 1563. Punkter mellan bokstäverna. SM 44a. 24,10 g. Plantsspricka.<br />

Trevligt exemplar med fin patina.<br />

422<br />

1+ 2 000<br />

422 STOCKHOLM. 16 öre 1563. Punkter mellan bokstäverna. SM 44a. 21,44 g. Hårt rengjord. 1+ 1 000<br />

423 STOCKHOLM. 16 öre 1564. SM 45. 21,79 g. Silverstöld på randen. Repor. 1/1+)(1 800<br />

424 STOCKHOLM. 16 öre 1564, 1565. årtalen något svårtydda. SM 45, 46. Repor. Korrosion.<br />

Totalt 2 ex.<br />

1?/1-1/1+ 1 000<br />

425 STOCKHOLM. 2 mark 1562, 16 öre 1563, 1564, 1565. SM 16, 44a, 45, 46. Skador. Totalt 4 ex. 1-1/1+ 2 000<br />

426 STOCKHOLM. 8 öre 1563. SM 51. 11,49 g. Repor. 1/1+)(1+ 2 000<br />

427 REVAL. Ferding 1561. SB 7a. GH 1146a. 2,73 g. Rengjord. 1+/01 800<br />

428 REVAL. Ferding 1568. SB 20. GH 1161. 2,62 g. Rengjord. Korroderad. Delvis svagt utpräglad.<br />

Ex Ahlström auktion 56, nr 367.<br />

429 REVAL. Solidus 1562. SB 25. GH 1173a. 0,71 g.<br />

Ex S. Svensson.<br />

421<br />

426<br />

427 428<br />

429<br />

423<br />

1+/01)(1+ 500<br />

1/1+ 300<br />

77