09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

138<br />

793 STOCKHOLM. Carolin 1718. SM 144. 6,69 g. Något ojämn patina. 1/1+)(1 1 000<br />

794 Utgår.<br />

795<br />

795 AVESTA. Daler SM 1715. SM 180. 728 g. Grafiterad. 1/1+ 5 000<br />

796 AVESTA. Daler SM 1717. Motstämplad med Götalands och Svealands vapen. SM 182. 703 g.<br />

s. Repor.<br />

Ex Christer Nordqvist.<br />

Tingström (1986) noterar endast totalt 16 exemplar - av såväl motstämplade som icke<br />

motstämplade - i offentlig och privat ägo.<br />

793<br />

797<br />

1/1+ 5 000<br />

797 AVESTA. ½ daler SM 1715. SM 194. 378 g. En sida/kant med repor. 1/1+ 2 000<br />

796<br />

- Plåtmynten på denna sida är avbildade i 50 % av naturlig storlek -