09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

36<br />

179<br />

179 SALA SILVERVERK OCH BERGSLAG. Stig kol med hammare och kilhacka under<br />

halvmåne på frånsidan. Sannolikt präglad efter 1681 och kontramarkerad 1744. Sti 123:5.<br />

8,69 g. s. Vackert exemplar.<br />

När Stiernstedt daterade olika polletter tog han ofta utgångspunkt i deras motiv. Så<br />

använde han t. ex. sina kunskaper om hur Sala stads och bergslags vapens komposition<br />

ändrats över tid. På föreliggande Salapollett återfinns hammaren till vänster och kilhackan<br />

till höger, medan placeringen är den omvända på polletten ovan. Denna observation låg<br />

sedan till grund för dateringen.<br />

1+/01 1 500<br />

180 VISBY. Alb. Ågren. 50 öre. Ensidig, mässing. 5,31 g. Kantskador. 1/1+ 300<br />

181 Matinrättningen för fattige i Örebro. Pollett gällande för nattläger och aftonvard för<br />

skomakarlärlingen Lundström den 9 maj 1852. Nålstick. Obetydligt fläckig.<br />

Flera kungliga medaljer återfinns under respektive regent.<br />

181<br />

KUNGLIGA MEDALJER<br />

01 300<br />

182 Hedlingers regentlängd i brons, nr 26, 31, 32, 34, 43. Totalt 5 ex. 1/1+-1+/01 500<br />

50 %<br />

180