09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

58<br />

271 SÖDERMANLANDS ENSKILDA BANK. 10 kronor 1898. K 056287. Plat 12. s. Smutsig. 1?/1 500<br />

öVriGT<br />

272 HUSEBY BRUK. Godkänt sedelpapper med vattenmärke för assignation om 20 riksdaler<br />

banco. Typ II (ca 1850).<br />

Ovanligt och vackert objekt.<br />

01 1 000<br />

273 Reklam- och skämtsedlar etc från slutet av 1800-talet till 1900-talet. Totalt ca 40 ex. 1?-01 500<br />

ÖVRIGA NUMISMATISKA OBJEKT<br />

274 Äldre plånböcker; fyra i skinn samt fragment av två i siden (den ena daterad 1801).<br />

Totalt 6 ex.<br />

275 Diverse objekt med numismatisk anknytning, bl. a. äldre sedel med samtida teckningar,<br />

falsk sedel, aktiebrev etc.<br />

271<br />

272<br />

- Alla sedlar är avbildade i 50 % av naturlig storlek -<br />

500<br />

300