09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

200<br />

1136<br />

1136 STOCKHOLM. 2 mark 1697. Kastmynt till kungens kröning. SM 145. J&H 29. 10,19 g. s.<br />

Ex Ahlström auktion 64, nr 397.<br />

Kröningskastmyntet 1697 - graverat av Arvid Karlsteen och slaget i 2000 exemplar - förekommer<br />

ytterst sällan i denna höga kvalitet.<br />

1137 STOCKHOLM. 2 mark 1719. Ulrika Eleonoras (d. y.) kröning. SM 11a. J&H 31. 10,44 g.<br />

Obetydlig rispa och kanthack. åtsidan något ljus.<br />

Frånsidan till detta kastmynt förekommer med två olika frånsidor med olika datum,<br />

XVI och XVII mars. Den förra är ytterst sällsynt.<br />

1138<br />

1138 STOCKHOLM. 2 mark 1742. Ulrika Eleonora d. y:s död och begravning. SM 181. J&H 34.<br />

10,38 g. Rengjord. Litet plantsfel.<br />

1139 STOCKHOLM. 2 mark 1751. Fredrik I:s död och begravning. SM 182. J&H 35. 10,11 g. s.<br />

Vackert exemplar med dimmig patina.<br />

Detta kastmynt graverades av Daniel Fehrman och slogs i en upplaga om 6.539 exemplar.<br />

1140<br />

1140 STOCKHOLM. 2 mark 1751. Adolf Fredriks kröning. SM 120. J&H 36. 10,36 g.<br />

Upplagan på föreliggande kastmynt, graverat av Daniel Fehrman, är den med god marginal<br />

högsta för kastmynten från 1700-talet. Jansson och Hemmingsson uppger att hela 18.105<br />

exemplar skulle ha slagits.Detta avspeglas dock inte i det till våra dagar bevarade antalet.<br />

1141 STOCKHOLM. 2 mark 1772. Gustav III:s kröning. Gravörsignerad F. SM 97c. J&H 41.<br />

9,71 g. Rengjord.<br />

Detta är den sista kastpenningen med valören 2 mark och faktiskt det enda markmynt som<br />

präglades under Gustav III:s tid.<br />

1137<br />

1139<br />

1141<br />

01 8 000<br />

1+/01 3 000<br />

1+ 1 500<br />

01)(1+/01 3 000<br />

1/1+)(1+ 1 500<br />

1+/01 1 500