09.09.2013 Views

Auktion 8 MYNTAUKTION - Myntauktioner i Sverige AB

104<br />

583 STOCKHOLM. Riksdaler 1652. SM 21. 27,80 g. Litet instämplat ägarmärke ”S”. 1?)(1 1 000<br />

584<br />

584 SALA. ½ riksdaler 1639. Med årtal MDCXXXVIIII. SM 23a. 14,13 g. s. Små hängspår.<br />

Rengjord.<br />

585 STOCKHOLM. ½ riksdaler 1646. Utan myntmästarmärke. SM 31b. 14,43 g. s. Delvis<br />

svagpräglad. Vacker patina.<br />

Ex Christer Nordqvist; Ex S. Svensson (SNF auktion 139, nr 139).<br />

586 STOCKHOLM. ½ riksdaler 1652. SM 33. 14,08 g. s. Repor. Obetydlig plantsspricka.<br />

Fin patina.<br />

Ex Christer Nordqvist.<br />

587<br />

1/1+ 2 000<br />

1+/01 5 000<br />

1+ 3 000<br />

587 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler 1641. Årtalet delat av frälsarens huvud. SM 36a. 6,97 g. s. 1?/1 1 500<br />

588 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler 1644. Myntmästarmärke nedtill. SM 39b. 7,06 g. Xr.<br />

Ex Ahlström auktion 28, nr 174.<br />

Föreliggande kvartsriksdaler har en frånsida som inte uppmärksammats förrän exemplaret<br />

såldes på Ahlströms auktion 28. Avvikelsen består tydligast i att Kristusbildens mantel<br />

framstår som ”grovt vävd”, som Ahlströms uttrycker det. Vidare är myntmästarmärket AG<br />

stort och hela stilen grov.<br />

583<br />

586<br />

588<br />

585<br />

1/1+ 5 000