11.12.2022 Views

Matematika 12 - Liber per mesuesin

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Matematika 12

TREMUJORI I PARË

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Dt. _____________________

Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII

Tema mësimore: Argumentimi dhe vërtetimi (Shkathtësi

dhe aftësi & Arsyetim dhe zgjidhje problemore)

Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore

sipas temës mësimore

Nxënësi/ja:

- njeh aksiomat në matematikë;

- përdor vërtetimin e drejtpërdrejtë;

- përdor vërtetimin me shqyrtim të të gjitha rasteve;

- përdor kundërshembujt për të treguar që fjalia nuk është e vërtetë;

- argumenton veprimet që kryen.

Situata e të nxënit: Për çfarë na shërben

matematika

Fjalët kyçe: fjali; vërtetim; argumentim;

kundërshembull; raste të mundshme;

aksioma; argumente.

Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit.

Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare: Shkenca

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve

Organizimi i orës së mësimit:

Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja shkruan në tabelë fjalët:

Aksiomë

Teoremë

dhe fton nxënësit të shkruajnë çfarë dinë rreth tyre dhe të sjellin shembuj për secilën.

Nxënësit shprehin mendimet e tyre. Pas gjithë diskutimeve duhet të theksohet se:

- një fjali që është gjithmonë e vërtetë quhet teoremë;

- aksiomat janë fjali matematike që pranohen pa vërtetim. Vërtetësia e tyre është e qartë;

- aksiomat përdoren për të vërtetuar fjali matematike të tjera;

- teoremat janë fjali matematike që duhen vërtetuar.

Jepen shembuj aksiomash dhe teoremash.

Ndërtimi i njohurive: Mësuesi/ja shtron pyetjen:

- Ç’kuptoni me vërtetim?

- Çdo të thotë të vërtetosh një fjali matematike?

Pasi dëgjon mendimet e nxënësve, mësuesi/ja jep përkufizimin e vërtetimit dhe metodat që përdoren për

një vërtetim.

Më pas, ato shqyrtohen veç e veç. Fillohet me vërtetimin e drejtpërdrejtë. Punohet shembulli 1 në faqen 4.

Diskutohet dhe argumentohet mënyra e vërtetimit që do të përdoret.

Nxënësit në grupe me nga 4-5 veta, zhvillojnë ushtrimet 2, 4, 5, 7, 10 në faqen 4. Grupe të ndryshme

kanë ushtrime të ndryshme. Pasi mbarojnë, vërtetimet prezantohen në tabelë. Nxënësit e grupeve të tjera

vlerësojnë shokët për argumentimin e zgjidhjes së ushtrimit.

Pas kësaj kalohet në vërtetimin me shqyrtim të të gjitha rasteve të mundshme dhe punohet shembulli 2 në

faqen 5. Diskutohet dhe argumentohet mënyra e vërtetimit që do të përdoret.

Më pas, mësuesi/ja pyet:

- Ç’kuptoni me kundërshembull?

Pasi dëgjon mendimet e nxënësve jep sqarimet për kundërshembullin duke prezantuar dhe shembullin 3.

Grupet e nxënësve zhvillojnë ushtrimet 11, 12, 15, 16 në faqen 6 diskutohen zgjidhjet e tyre në tabelë.

Pasi prezantohen zgjidhjet, mësuesi/ja fton nxënësit që të diskutojnë rreth pyetjes:

- Çfarë hapash ndoqët për zgjidhjen e ushtrimeve në grupet tuaja?

Nxjerrin hapat që duhet të ndjekim për vërtetimin e një fjalie matematike.

25

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!