11.12.2022 Views

Matematika 12 - Liber per mesuesin

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Matematika 12

Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII

Tema mësimore: Sistemet e ekuacioneve (Shkathtësi

dhe aftësi dhe Arsyetim dhe zgjidhje problemore)

Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore

sipas temës mësimore

Nxënësi/ja:

- identifikon numrin e zgjidhjeve të një sistemi

ekuacionesh;

- zgjidh me mënyra të ndryshme një sistem

ekuacionesh;

- gjen pikëprerjet e një drejtëze me një vijë të fuqisë

së dytë;

- zbaton njohuritë e sistemeve për të zgjidhur situata

problemore të jetës së përditshme.

Situata e të nxënit:

- Kandidati fitues në zgjedhje lokale

Fjalët kyçe: sistem ekuacionesh; zgjidhje grafike;

eliminim; zëvendësim; ekuacion.

Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit.

Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare: Shkencë; Fizikë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve

Organizimi i orës së mësimit:

Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja fton nxënësit të ndërtojnë grafikët e ekuacioneve: 3x – y = 7 dhe

5x + y = 9 në të njëjtin sistem boshtesh koordinatave.

- Çfarë vini re?

- Sa janë koordinatat e pikës së prerjes së këtyre dy drejtëzave?

- Çfarë përfaqëson pika e prerjes për dy ekuacionet e mësipërme?

- Çfarë kemi gjetur në këtë rast?

Pasi dëgjon përgjigjet e nxënësve, mësuesi/ja pyet:

- Çdo të thotë të zgjidhësh një sistem ekuacionesh?

- Sa zgjidhje ka ai?

- Cilat janë mënyrat që ju njihni për të zgjidhur sistemet e ekuacioneve?

Në vijim, mësuesi/ja nxit nxënësit të rikujtojnë mënyrat e zgjidhjes së ekuacioneve.

Ndërtimi i njohurive: Mësuesi/ja dëgjon përgjigjet e nxënësve, ku diskutohet rreth mënyrave të zgjidhjes

së sistemit të ekuacioneve. Më pas shtron situatën e shembullit 1 dhe 2 faqe 22 dhe nxit nxënësit të

zgjidhin sistemin e ekuacioneve përmes metodës së eliminimit dhe zëvendësimit.

Ai/ajo udhëzon nxënësit rreth mënyrës që do të përdorin për zgjidhjen.

Mësuesi/ja fton nxënësit të zgjidhin ushtrimet 1, 4, 7, 10 faqe 23, me njërën nga tri mënyrat që ata

përmendën më lart.

Fton nxënës të ndryshëm të paraqesin zgjidhjet në tabelë dhe argumentojë zgjidhjet. Mësuesi/ja kujdeset

që nxënësit që ngre të kenë përdorur metoda të ndryshme.

Ai/ajo shtron pyetjen:

- Si mund të gjejmë pikëprerjen e dy vijave pa i vizatuar ato?

- Si mund të gjejmë pikëprerjen e një vije të fuqisë së dytë me një drejtëz?

- Sa pika të përbashkëta mund të ketë një vijë e fuqisë së dytë dhe një drejtëz? Pse?

- Kur ato kanë dy pika të përbashkëta?

- Po një? Po asnjë?

Mësuesi/ja dëgjon përgjigjet e dhëna nga nxënësit ju kërkon të komentojnë rastet duke i shoqëruar dhe me

figurë për çdo rast.

2

⎧ 3

Më pas jep për të zgjidhur sistemin: ⎨ y = x + x

;

⎩y

+ 3x

− 7 = 0

- Me çfarë metode do ta zgjidhni? Pse?

- Cilat hapa do të ndiqni?

- Si do ti argumentoni ato?

Ushtrimi zgjidhet paralelisht me nxënësit në mënyrë që të kuptojnë veprimet. Diskutohet çdo veprim që

ndërmerret.

33

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!