Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Matematika 12
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE
Dt. _____________________
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII
Tema mësimore: Vlerësim për kreun 1 (90 minuta)
Situata e të nxënit:
Ushtrime dhe situata problemore
Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore sipas
temës mësimore
Nxënësi/ja:
- përdor vërtetimin e drejtpërdrejtë, vërtetimin me shqyrtim të
rasteve të mundshme dhe kundërshembullin për të vërtetuar
ose hedhur poshtë fjalitë;
- kryen veprimet me fuqitë dhe zbaton vetitë e tyre;
- kryen veprimet me rrënjët dhe zbaton vetitë e tyre;
- zgjidh në mënyra të ndryshme ekuacione të fuqisë së dytë
dhe sisteme ekuacionesh;
- përdor ekuacionet e drejtëzave dhe rrathëve në sistemin
koordinativ;
- zgjidh në mënyra të ndryshme inekuacionet lineare dhe të
fuqisë së dytë.
Fjalët kyçe: pohim; vërtetim; fuqi;
rrënjë; sistem ekuacionesh; drejtëz;
rreth; inekuacion.
Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit; kompast; vizore. Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare: Shkencë; Fizikë.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja sqaron nxënësit për veprimtarinë që duhet të zhvillojnë. Ai/ajo ka
paraqitur në tabelë në mënyrë të çrregullt shprehjet:
y = ax + b, y = ax 2 + bx + c, √ = , √ xa x b = x a+b , (x - a) 2 + (y - b) 2 = r 2 , y > x 2 – 5x – 24, x 2 – 5x – 24 = 0, 3x = 9, 3 x = 9,
m
n m n
n
( )
m
x = x = x
, 2 x
3 y
1 0
+ - = , 3 x - 2 y - 3=
0
- - = ; dhe kërkon që ata të tregojnë çfarë
paraqesin ato.
Për secilën prej tyre mund të sjellin dhe shembuj konkretë.
Fillimisht, nxënësit veprojnë në fletore dhe më pas nxënës të ndryshëm tregojnë përgjigjet e gjetura në tabelë.
Ndërtimi i njohurive: Mësuesi/ja shtron para nxënësve situatën e ushtrimit 4/b në faqen 41. Ai/ajo shtron pyetjet:
- Si do të veproni për të gjetur gjerësinë e drejtkëndëshit?
- Çfarë duhet të gjeni në fillim?
- Ç’veprime duhet të kryeni që të paraqisni rezultatin e thjeshtuar?
Pasi diskutojnë rreth pyetjeve më lart kalojnë në zgjidhjen e ushtrimit, të cilin një nxënës e paraqet në tabelë
dhe nxënësit e tjerë komentojnë zgjidhjen.
Po kështu veprohet dhe për ushtrimin 8/a faqe 41. Mësuesi/ja, fillimisht shtron para nxënësve situatën e
këtij ushtrimi dhe i pyet nxënësit për hapat që duhet të ndjekin për të arritur te zgjidhja përfundimtare. Më
pas, nxënësit, zgjidhin algjebrikisht inekuacionin dhe dy nxënës paraqesin zgjidhjet për secilin inekuacion
në tabelë.
Më pas, mësuesi/ja fton nxënësit të punojnë ushtrimin 8/b faqe 41, në të cilin nxënësit duhet të gjejnë
zgjidhjen e po të njëjtëve inekuacione, por këtë herë grafikisht. Mësuesi/ja, pyet sërish nxënësit për hapat që
do të ndjekin. Dy nga nxënësit paraqesin zgjidhjet në tabelë.
Më pas, mësuesi/ja drejton pyetjen:
- Cila prej mënyrave është më e shpejtë dhe më e lehtë?
Mësuesi/ja paraqet në tabelë situatën e ushtrimit 7 në faqen 41. Ai/ajo drejton pyetjet:
- Cila është bashkësia e vlerave të lejuara të këtij ekuacioni? Pse?
- Cili është emëruesi i përbashkët?
41