Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Matematika 12
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE
Dt. _____________________
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII
Tema mësimore: Përmbledhje dhe përsëritje;
Eksplorim (përtej provimeve)
Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore
sipas temës mësimore
Nxënësi/ja:
- përdor vërtetimin e drejtpërdrejtë, vërtetimin me
shqyrtim të rasteve të mundshme dhe kundërshembullin
për të vërtetuar ose hedhur poshtë fjalitë;
- kryen veprimet me fuqitë dhe zbaton vetitë e tyre;
- kryen veprimet me rrënjët dhe zbaton vetitë e tyre;
- zgjidh në mënyra të ndryshme ekuacione të fuqisë së
dytë;
- zgjidh në mënyra të ndryshme sisteme ekuacionesh;
- përdor ekuacionet e drejtëzave dhe rrathëve në sistemin
koordinativ;
- zgjidh në mënyra të ndryshme inekuacionet lineare dhe
të fuqisë së dytë.
Situata e të nxënit:
Vlerësim i nxënësit nga nxënësi
Fjalët kyçe: fuqi; rrënjë; sistem ekuacionesh;
drejtëz; rreth; inekuacion; grafik; vërtetim;
kundërshembull; sistem koordinativ.
Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit; vizore, kompas, Lidhja me fushat e tjera ose me temat
makinë llogaritëse.
ndërkurrikulare: Shkenca; Fizika.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja fton nxënësit të rikujtojnë konceptet kryesore të kapitullit. Për këtë
ai/ajo udhëzon nxënësit të punojnë në grupe katërshe dhe përcakton detyrat për secilin nga grupet.
Përshkruani
vetitë e
fuqive
Përshkruani
vetitë e rrethit
Përshkruani
vetitë e
rrënjëve
Tregoni mënyrat e
ndryshme për të
zgjidhur një ekuacion
të fuqisë së dytë
Tregoni mënyrat e
ndryshme për të
zgjidhur një ekuacion
të fuqisë së dytë
Tregoni mënyrat e ndryshme
për të zgjidhur një sistem
ekuacionesh
Fakte rreth rrethit dhe
drejtëzës
Duke punuar në grup, nxënësit plotësojnë ç’dinë për secilin prej atyre koncepteve dhe i shoqërojnë ato me
shembuj përkatës.
Ndërtimi i njohurive: Grupet prezantojnë punën e tyre në tabelë. Nxënësit e tjerë mund të plotësojnë punën
e grupit që prezanton. Pas kësaj veprimtarie, ku nxënësit rikujtuan dhe rifreskuan edhe njëherë njohuritë e
kapitullit, mësuesi/ja i fton ata të punojnë në dyshe, me shokun e bankës ushtrime nga faqja 39.
39