11.12.2022 Views

Matematika 12 - Liber per mesuesin

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Matematika 12

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Dt._______________

Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII

Tema mësimore: Drejtëza dhe rrathët (Shkathtësi dhe

aftësi & Arsyetim dhe zgjidhje problemore)

Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore

sipas temës mësimore

Nxënësi/ja:

- gjen koeficientin këndor të një drejtëze;

- gjen largesën ndërmjet dy pikave;

- dallon kur dy drejtëza janë pingule ose paralele;

- shkruan ekuacionin e një rrethi kur njeh qendrën dhe

rrezen e tij;

- përdor metodën e koordinatave në gjeometri.

Situata e të nxënit:

- Skicimi i balonës me ajër

Fjalët kyçe: drejtëza; koeficienti këndor;

koordinata; mesi i segmentit; rrethi; qendër;

rreze; largesë.

Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit; vizore; kompas. Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare: Shkencë, Biologji, Fizikë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve

Organizimi i orës së mësimit:

Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja fton nxënësit të rikujtojnë trajtën e ekuacionit të një drejtëze dhe

formulën për të gjetur koeficientin këndor të saj. Për këtë, ajo paraqet në tabelë drejtëzën si në figurë:

4

y

Si do ta gjeni m?

Sa është ajo?

3

2

1

-4 -3 -2 -1 1 2 3 4

-1

x

Cili është ekuacioni i

kësaj drejtëze?

-2

-3

-4

Më pas, fton nxënësit të marrin dy pika në sistemin koordinativ dhe të gjejnë:

- koordinatat e mesit të segmentit që formojnë ato pika;

- largesën ndërmjet tyre duke përdorur formulën e largesës ndërmjet dy pikave.

Nxënësit veprojnë fillimisht në fletoret e tyre dhe më pas, disa prej tyre demonstrojnë zgjidhjen e kërkesave

1

më lart në tabelë. Mësuesi/ja paraqet ekuacionet e drejtëzave: y = 2x+ 3, y = 5 − x dhe y = 2x−7.

2

Ajo drejton pyetjen:

- Çfarë vini re tek këto tri drejtëza?

- Si janë ato në raport me njëra-tjetrën? Pse?

Nëpërmjet kësaj veprimtarie kujtohet kushti i pingultësisë dhe paralelizmit të dy drejtëzave.

Ndërtimi i njohurive: Mësuesi/ja nxit nxënësit që të ndërtojnë hartën e konceptit për të gjitha sa

rikujtuan më lart. Një pamje e saj mund të jetë:

Koncepti

Ekuacioni/Formula

Drejtëza y = mx + c y y1 = mx−

x1

;

– ( )

Koeficienti këndor

Largesa midis dy

pikave

Mesi i segmentit

y2 − y1

m = x − x

2 1

( ) ( )

2 2

2 1 2 1

d = x − x + y − y

⎛ x 1

+ x 2 2 1

;

y − y ⎞

⎝ 2 2 ⎠

Drejtëza pingule mm

1· 2

= −1

Drejtëza paralele m1 = m2

Mësuesi/ja sqaron se

ekuacioni i drejtëzës gjendet

edhe me formulën:

y – y1 = m( x – x1

) ; ku (x 1; y 1)

janë koordinatat e një pike

të drejtëzës.

35

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!