You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Matematika 12
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE
Dt. ____________________
Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII
Tema mësimore: Skicimi i grafikut (Shkathtësi dhe aftësi & Situata e të nxënit:
Arsyetim dhe zgjidhje problemore)
Rezultatet e të nxënit të kompetencave matematikore sipas
temës mësimore
Nxënësi/ja:
- tregon në një grafik të dhënë pikat kryesore të tij;
- skicon grafikë të ndryshëm, duke u nisur nga pikat kyçe të
tij;
- skicon grafikë të ndryshëm, duke u nisur nga grafikë të
dhënë më parë;
- përdor grafikun për të zgjidhur situata problemore.
Fjalët kyçe: grafik i funksionit; pikë;
funksion; maksimum; minimum; pikë
infleksoni, përkulshmëri; asimptotë.
Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit; vizore; makinë Lidhja me fushat e tjera ose me temat
llogaritëse grafike.
ndërkurrikulare: Shkencë; Vizatim.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit:
Parashikimi i njohurive: Në këtë orë mësimi, nxënësit do të mësojnë duke u përqendruar mbi
argumentin kryesor: ndërtimi i grafikut. Në funksion të kësaj, mësuesi/ja ndan klasën në grupe me nga 4
vetë. Ai/ajo përcakton detyrat si më poshtë:
a. Të ndërtohen grafikët:
b. Si përftohet grafiku i dytë prej të parit?
Në varësi të numrit të grupeve përcaktohen edhe grafikët që do të ndërtohen.
Grupet punojnë në mënyrë të pavarur dhe në përfundim, përfaqësuesi i secilit grup prezanton rezultatin e
arritur p.sh.:
Grupi i parë: – Ne vëmë re se grafiku i dytë është zhvendosur 2 njësi përgjatë boshtit të ordinatave.
Grupi i dytë: – Ne vëmë re se grafiku i dytë është zhvendosur 1 njësi djathtas, përgjatë boshtit të abshisave.
E kështu me radhë veprojnë të gjitha grupet.
Duke dashur të risjellë në vëmendje të nxënësve të gjithë grafikët që ata njohin, mësuesi/ja, u kërkon që
të skicojnë në grupet e tyre grafikë të njohur si: funksioni kubik, kuadratik, linear etj. Për secilin prej tyre,
nxënësit renditin veçoritë kryesore, dhe përfaqësues të grupeve i diskutojnë në tabelë (p.sh.: në funksionin
kubik kur a < 0, funksioni është zbritës, kur , funksioni është rritës etj.).
Ndërtimi i njohurive: Fillimisht mësuesi/ja përcakton kuptimin e saktë të fjalës skicim i një grafiku.
a) skicimi tregon formën në përgjithësi;
b) skicimi tregon pikëprerjet me boshtet koordinative.
Për të konkretizuar këtë kuptim, mësuesi/ja skicon në tabelë dy grafikë kubikë:
dhe kërkon që nxënësit të tregojnë nga grafiku:
a) shenjën e a-së;
b) ekstremumet e funksionit;
49