11.12.2022 Views

Matematika 12 - Liber per mesuesin

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Matematika 12

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE

Dt. _____________________

Fusha: Matematikë Lënda: Matematikë Shkalla: VI Klasa: XII

Tema mësimore: Inekuacionet (Shkathtësi dhe

aftësi & Arsyetim dhe zgjidhje problemore)

Rezultatet e të nxënit të kompetencave

matematikore sipas temës mësimore

Nxënësi/ja:

- dallon inekuacionet nga ekuacionet;

- paraqet në mënyra të ndryshme një inekuacion;

- zgjidh algjebrikisht inekuacionet;

- gjen zgjidhjen grafike të inekuacioneve;

- zbaton njohuritë mbi inekuacionet në situata të

jetës reale.

Situata e të nxënit:

- udhëtimi me kufi shpejtësie të përcaktuar në një

zonë;

- intervali i gjatësisë së një libri.

Fjalët kyçe: inekuacion; bashkësi zgjidhjesh;

interval numerik; mosbarazim; interval; segment;

vlera; bosht numerik; grafik.

Burimet: libri i nxënësit; libri i mësuesit; vizore. Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndërkurrikulare: Shkencë; Fizikë.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve

Organizimi i orës së mësimit:

Parashikimi i njohurive: Mësuesi/ja fton nxënësit të paraqesin në boshtin numerik inekuacionet:

x 2 < z < 8; t . Nxënësit veprojnë fillimisht në fletore dhe pastaj disa prej

tyre paraqesin zgjidhjet në tabelë. Theksohet fakti i paraqitjes së skajeve të tyre (rrethi i ngjyrosur ose jo).

Pas kësaj mësuesi/ja ju drejton nxënësve pyetjen:

- Cili është dallimi midis një mosbarazimi dhe një barazimi?

- Si mund t’i paraqesim ndryshe inekuacionet më lart, duke përdorur bashkësinë e tyre të zgjidhjeve?

Pasi dëgjon mendimet e nxënësve, komentojnë shënimet ndryshe të paraqitura në faqen 32, ku theksohet

edhe paraqitja me simbolet e intervalit apo segmentit.

Ndërtimi i njohurive: Mësuesi/ja i fton nxënësit të kujtojnë vetitë e barazimeve dhe mosbarazimeve:

Vetitë e barazimeve:

a = b ⇔ a ± c = b ± c

a = b ⇔ ac = bc

a =

a b

b ⇔ =

c c

...

Vetitë e mosbarazimeve:

a ≤ b ⇔ a ± c ≤ b ± c

a ≤ b ⇔ ac ≤ bc kur c>0

a ≤ b ⇔ ac ≥ bc kur c<0

a ≤

a b

b ⇔ ≤

c c

kur c>0

...

Sqaron se këto veti do t’i përdorim për të zgjidhur inekuacionet lineare. Për këtë, nxënësit shqyrtojnë situatën

e shembullit 1 faqe 33. Një nga nxënësit paraqet zgjidhjen në tabelë dhe argumenton veprimet.

Mësuesi/ja nxit nxënësit të mendojnë një tjetër mënyrë zgjidhjeje të një inekuacioni. Për këtë, ai/ajo udhëzon

të ndërtojnë grafikun e drejtëzës që paraqet ekuacioni linear dhe të gjejnë zonën e zgjidhjeve të inekuacionit

me anë të pikës provë. Nxënës të ndryshëm zgjidhin në tabelë 2-3 shembuj inekuacionesh linearë me të dyja

mënyrat.

37

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!