22.08.2013 Views

Auktionsliv nr. 8 - indhold.indd - Bruun Rasmussen

52<br />

BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER<br />

AUKTIONSLIV<br />

Fotokunst på auktion<br />

Fotografiet er én af de kunstarter, som i disse år oplever<br />

en voldsom interesse fra samlere verden over. Det gælder<br />

både de helt tidligere fotografier, kaldet daguerreotypier<br />

efter fotografiets opfinder Daguerre<br />

(i 1839), og moderne fotografier optaget af det<br />

20. århundredes største fotografer. I december udbydes et<br />

uhyre sjældent daguerreotypi signeret af den franske<br />

kunstner Philibert Perraud, som var en af de tidligste<br />

udøvere af fotografiets kunst.<br />

Dette daguerreotypi har særlig interesse for et<br />

skandinavisk publikum, da det afbilder en skandinavisk<br />

kunstnergruppe i Rom omkring 1845.<br />

Blandt de moderne fotografier udbydes bl.a. en<br />

række berømte motiver af James Dean, alle signeret af den<br />

store amerikanske fotograf Roy Schatt, der døde i 2002.<br />

Auktion: Bøger og manuskripter.<br />

Bredgade 29. november.<br />

Vurdering daguerreotypi: 30-50.000 kr.<br />

Vurdering Schatt: fra 8-10.000 kr.<br />

UNDER<br />

Philibert Perrauds signatur,<br />

forstørret.