Auktionsliv nr. 8 - indhold.indd - Bruun Rasmussen
52<br />
BRUUN RASMUSSEN KUNSTAUKTIONER<br />
AUKTIONSLIV<br />
Fotokunst på auktion<br />
Fotografiet er én af de kunstarter, som i disse år oplever<br />
en voldsom interesse fra samlere verden over. Det gælder<br />
både de helt tidligere fotografier, kaldet daguerreotypier<br />
efter fotografiets opfinder Daguerre<br />
(i 1839), og moderne fotografier optaget af det<br />
20. århundredes største fotografer. I december udbydes et<br />
uhyre sjældent daguerreotypi signeret af den franske<br />
kunstner Philibert Perraud, som var en af de tidligste<br />
udøvere af fotografiets kunst.<br />
Dette daguerreotypi har særlig interesse for et<br />
skandinavisk publikum, da det afbilder en skandinavisk<br />
kunstnergruppe i Rom omkring 1845.<br />
Blandt de moderne fotografier udbydes bl.a. en<br />
række berømte motiver af James Dean, alle signeret af den<br />
store amerikanske fotograf Roy Schatt, der døde i 2002.<br />
Auktion: Bøger og manuskripter.<br />
Bredgade 29. november.<br />
Vurdering daguerreotypi: 30-50.000 kr.<br />
Vurdering Schatt: fra 8-10.000 kr.<br />
UNDER<br />
Philibert Perrauds signatur,<br />
forstørret.