03.11.2012 Views

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

1450<br />

1451<br />

To kvadratiske borde af hardwood<br />

indlagt med elfenben med personer<br />

og arkitektur. Sydøstasien, 19. årh.<br />

H. 65. B. 63. D. 63. (2).<br />

DKK 8.000 / € 1.100<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

1448<br />

1451<br />

1449<br />

1447<br />

Kinesisk penselholder i form af hjuldamper af lakeret træ<br />

med dekoration i guld. Ca. 1850. L. 50.<br />

DKK 5.000 / € 670<br />

1448<br />

Kinesisk Imari skål af porcelæn, dekoreret i underglasur<br />

blå, jernrødt og guld med blomster, blade og borter, monteret<br />

med forgyldt bronze. Kina/Frankrig, 18.-19. årh. H. 19.<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

1449<br />

Tre Kangxi tallerkener og fad af porcelæn, dekorerede i<br />

jernrødt og guld, samt delvis underglasur blå med personer<br />

i båd ved arkitektur, falkejagt og fornem kvinde i vogn.<br />

Kina, 1662-1722. Diam. 23-28. (4). DKK 6.000 / € 800<br />

1450<br />

Kinesisk krakelé vase af porcelæn, balusterformet, hanke<br />

modelleret i form af drage med grålig glasur, ringhanke og<br />

fod af forgyldt bronze støbt med rocailler og kæmninger.<br />

18.-19. årh. H. 39. DKK 20.000 / € 2.700<br />

277