1450<br />
1451<br />
To kvadratiske borde af hardwood<br />
indlagt med elfenben med personer<br />
og arkitektur. Sydøstasien, 19. årh.<br />
H. 65. B. 63. D. 63. (2).<br />
DKK 8.000 / € 1.100<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
1448<br />
1451<br />
1449<br />
1447<br />
Kinesisk penselholder i form af hjuldamper af lakeret træ<br />
med dekoration i guld. Ca. 1850. L. 50.<br />
DKK 5.000 / € 670<br />
1448<br />
Kinesisk Imari skål af porcelæn, dekoreret i underglasur<br />
blå, jernrødt og guld med blomster, blade og borter, monteret<br />
med forgyldt bronze. Kina/Frankrig, 18.-19. årh. H. 19.<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
1449<br />
Tre Kangxi tallerkener og fad af porcelæn, dekorerede i<br />
jernrødt og guld, samt delvis underglasur blå med personer<br />
i båd ved arkitektur, falkejagt og fornem kvinde i vogn.<br />
Kina, 1662-1722. Diam. 23-28. (4). DKK 6.000 / € 800<br />
1450<br />
Kinesisk krakelé vase af porcelæn, balusterformet, hanke<br />
modelleret i form af drage med grålig glasur, ringhanke og<br />
fod af forgyldt bronze støbt med rocailler og kæmninger.<br />
18.-19. årh. H. 39. DKK 20.000 / € 2.700<br />
277