03.11.2012 Views

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

1645<br />

Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon<br />

på lys bund. 20. årh.s. slutning.<br />

154 x 98.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

1646<br />

på blå bund prydet med blomster<br />

og bladværk. 20. årh.s slutning.<br />

206 x 142. DKK 10.000 / € 1.300<br />

1647<br />

med tunger på lys/rød bund med<br />

blomsterranker og bladværk. Ca.<br />

900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning.<br />

200 x 138.<br />

DKK 18.000 / € 2.400<br />

1648<br />

Keshan fullsilk carpet, Persia. Medallion<br />

on red field of flowers and foliage.<br />

App. 800.000 kn. pr. sqm. 1900-1910.<br />

560 x 355 cm.<br />

DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />

1650<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

1649<br />

1649<br />

Serafian Isfahan tæppe, Persien. Design i form af<br />

store palmetter og slyngede forbundne grene på lys<br />

terrakottafarvet bund. Sign. Serafian Isfahan.<br />

20/21. årh. 388 x 290. DKK 30.000 / € 4.000<br />

1650<br />

Helsilke Keshan tæppe, Persien. Design med blomstervase<br />

på rosafarvet bund prydet med blomster og<br />

bladværk. Ca. 1940. 206 x 135.<br />

Proveniens: Hidrørende fra herregården Engestofte.<br />

337