1645<br />
Qum helsilke tæppe, Persien. Medaljon<br />
på lys bund. 20. årh.s. slutning.<br />
154 x 98.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
1646<br />
på blå bund prydet med blomster<br />
og bladværk. 20. årh.s slutning.<br />
206 x 142. DKK 10.000 / € 1.300<br />
1647<br />
med tunger på lys/rød bund med<br />
blomsterranker og bladværk. Ca.<br />
900.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning.<br />
200 x 138.<br />
DKK 18.000 / € 2.400<br />
1648<br />
Keshan fullsilk carpet, Persia. Medallion<br />
on red field of flowers and foliage.<br />
App. 800.000 kn. pr. sqm. 1900-1910.<br />
560 x 355 cm.<br />
DKK 15.000-20.000 / € 2.000-2.700<br />
1650<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
1649<br />
1649<br />
Serafian Isfahan tæppe, Persien. Design i form af<br />
store palmetter og slyngede forbundne grene på lys<br />
terrakottafarvet bund. Sign. Serafian Isfahan.<br />
20/21. årh. 388 x 290. DKK 30.000 / € 4.000<br />
1650<br />
Helsilke Keshan tæppe, Persien. Design med blomstervase<br />
på rosafarvet bund prydet med blomster og<br />
bladværk. Ca. 1940. 206 x 135.<br />
Proveniens: Hidrørende fra herregården Engestofte.<br />
337