1461<br />
Cabaretsæt i 9 dele, dekoreret med emalje i farver med guder<br />
og personer i landskab. Kina, Canton, ca. 1800. Rundt<br />
fad. Diam. 20,5 og asietter B. 15,5. (9).<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
1462<br />
Canton emaljekande og fliget fad, dekorerede i farver, kanden<br />
dekoreret i persisk stil, fadet med europæer i bjergrigt<br />
landskab. Kina, 18. årh. Fad, Diam. 29. Kande, H. 32.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
1463<br />
1461<br />
282 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />
1462<br />
1463<br />
Stor cloisonné emalje bowle, melonformet,<br />
dekoreret i farver med pæoner,<br />
lotus og blomstrende prunus på<br />
hvid svastika grund. Daoquang. Kina,<br />
19. årh, samt senere låg af patineret<br />
metal prydet med Nandi ko.<br />
Diam. 45. H. 30.<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
1464<br />
Et par kinesiske Fo-hunde af emaille<br />
sur bisquit, dekorerede i brun, strågul<br />
og grøn. Siddende på sokkel<br />
med henholdsvis kugle og hvalp.<br />
Kina, 19. årh. H. 25. (2).<br />
Proveniens: Købt på <strong>auktion</strong>en på herregården<br />
Borreby, ABR 220, 1968. Katalog<br />
nr. 238. DKK 5.000 / € 670<br />
1465<br />
Lågskål af cloisonné emalje, dekoreret<br />
i farver med taoistiske symboler<br />
på skålen og buddhistiske symboler<br />
på låget i felter. Ringhanke med fohund<br />
i forgyldt bronze. Kina, Qianlong<br />
1736-1795. Diam. 13,5. På<br />
stand af gennembrudt orientalsk<br />
træ. DKK 5.000 / € 670<br />
1466<br />
Famille noir vase af porcelæn, balusterformet,<br />
dekoreret med Phønix fugle<br />
ved blomstrende træ, med fugle i guld<br />
på sort grund. Kina, 19. årh. H. 20,5.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100