03.11.2012 Views

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

auktion 770 - Bruun Rasmussen

1461<br />

Cabaretsæt i 9 dele, dekoreret med emalje i farver med guder<br />

og personer i landskab. Kina, Canton, ca. 1800. Rundt<br />

fad. Diam. 20,5 og asietter B. 15,5. (9).<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

1462<br />

Canton emaljekande og fliget fad, dekorerede i farver, kanden<br />

dekoreret i persisk stil, fadet med europæer i bjergrigt<br />

landskab. Kina, 18. årh. Fad, Diam. 29. Kande, H. 32.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

1463<br />

1461<br />

282 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>770</strong><br />

1462<br />

1463<br />

Stor cloisonné emalje bowle, melonformet,<br />

dekoreret i farver med pæoner,<br />

lotus og blomstrende prunus på<br />

hvid svastika grund. Daoquang. Kina,<br />

19. årh, samt senere låg af patineret<br />

metal prydet med Nandi ko.<br />

Diam. 45. H. 30.<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

1464<br />

Et par kinesiske Fo-hunde af emaille<br />

sur bisquit, dekorerede i brun, strågul<br />

og grøn. Siddende på sokkel<br />

med henholdsvis kugle og hvalp.<br />

Kina, 19. årh. H. 25. (2).<br />

Proveniens: Købt på <strong>auktion</strong>en på herregården<br />

Borreby, ABR 220, 1968. Katalog<br />

nr. 238. DKK 5.000 / € 670<br />

1465<br />

Lågskål af cloisonné emalje, dekoreret<br />

i farver med taoistiske symboler<br />

på skålen og buddhistiske symboler<br />

på låget i felter. Ringhanke med fohund<br />

i forgyldt bronze. Kina, Qianlong<br />

1736-1795. Diam. 13,5. På<br />

stand af gennembrudt orientalsk<br />

træ. DKK 5.000 / € 670<br />

1466<br />

Famille noir vase af porcelæn, balusterformet,<br />

dekoreret med Phønix fugle<br />

ved blomstrende træ, med fugle i guld<br />

på sort grund. Kina, 19. årh. H. 20,5.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100