You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Tema: Reaksionet redoks<br />
Objektivat:Në fund të orës së mësimit nxënës-i/ja:<br />
Modele të planifikimit të një ore mësimi<br />
Niveli bazë:<br />
-Të dallojë një reaksion redoks nga një reaksion joredoks.<br />
Niveli mesatar:<br />
-Të pë rcaktojë procesin e oksidimit dhe procesin reduktimit në termin e humbjes ose fitimit të<br />
elektroneve si dhe në termin e ndryshimit të numrit të oksidimit .<br />
Niveli lartë:<br />
-Të identifikojë agjentin oksidues dhe reduktues në një reaksion redoks .<br />
Fjalë kyçe: reaksion redoks, oksidim, reduktim, agjent reduktues, agjent oksidues.<br />
Struktura e mësimit:<br />
Fazat e Strategjitë mësimore Kohëzgjatja e Organizimi i nxënësve<br />
strukturës<br />
veprimtarisë<br />
P Diskutim për njohuritë<br />
10<br />
paraprake<br />
′<br />
Grupe të mëdha<br />
nxënësish<br />
N Veprimtari me lexim të<br />
drejtuar(VLD)<br />
25<br />
P Tabela e koncepteve 10 Grupe me nga 3 nxënës<br />
Parashikimi: Diskutim për njohuritë paraprake<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Në këtë fazë u kërkoj nxënësve që të vendosin në reaksionet e mëposhtme numrat e oksidimit:<br />
NaOH + HCl = NaCl + H2<br />
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu<br />
Nxënësit vendosin numrat e oksidimit në reaksionet e dhëna:<br />
+1-2+1 +1-1 +1-1 +1-2<br />
NaOH + HCl = NaCl + H2O<br />
0 +2+6-2 +2+6-2 0<br />
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu<br />
Mësuesi: Analizoni a kanë ndryshuar numrat e oksidimit të elementeve në reaktantët dhe në produktet,<br />
para dhe pas reaksionit?<br />
Nxënësi: Në reaksionin e parë n.o të elementeve në reaktantët dhe produktet nuk kanë ndryshuar, kurse<br />
në reaksionin e dytë numrat e oksidimit kanë ndryshuar.<br />
11