You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Tema: Elementi galvanik<br />
Objektivat : Në fund të orës së mësimit nxënës-i/ja:<br />
Niveli bazë:<br />
-Të përshkruajë ndërtimin e elementit galvanik.<br />
Niveli mesatar:<br />
-Të shpjegojë nëpërmjet skemës së elementit galvanik funksionimin e tij.<br />
Niveli lartë:<br />
- Të shkruajë gjysëmreaksionet që zhvillohen në elektroda dhe reaksionin e përgjithshëm.<br />
Fjalë kyçe : element galvanik, anodë, katodë, urë kripe.<br />
Mjetet : skema të elementit galvanik<br />
Struktura e mësimit :<br />
Fazat e<br />
strukturës<br />
Strategjitë mësimore Kohëzgjatja e<br />
veprimtarisë<br />
Organizimi i nxënësve<br />
P Di /Dua të di/Mësova 10 ′<br />
Grupe të mëdha<br />
N Di /Dua të di/Mësova 25 nxënësish<br />
P Tabela e koncepteve 10 Grupe me nga 3 nxënës<br />
Parashikimi : (Di/Dua të di/Mësova)<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi ndërton në dërrasën e zezë tabelën e mëposhtme:<br />
Di Dua të di Mësova<br />
Mësuesi u drejtohet nxënësve të vëzhgojnë eksperimentin:<br />
Marrim një pllakë zinku e zhysim në tretësirën e sulfatit të bakrit.Ç’vini re? Ç’ngjyrë merr pllaka e<br />
zinkut? Si mendoni a ka ndodhur reaksion kimik?<br />
Një nxënës shkruan në dërrasë barazimin e reaksionit:<br />
Zn + CuSO4 = ZnSO4 + Cu<br />
Mësuesi u drejtohet nxënësve t’u përgjigjen pyetjeve të mëposhtme me anë të të cilave shqyrtohen<br />
informacione nga mësimet e kaluara të cilat lidhen me mësimin e ri.<br />
1. Vendosni n.o dhe përcaktoni a është reaksion redoks?<br />
2. Shkruani proceset që ndodhin.<br />
3. Tregoni lëvizjen e elektroneve.<br />
4. Si mendoni të dyja proceset oksidimi dhe reduktimi a ndodhin në të njëjtën enë?<br />
5. A prodhohet energji?<br />
13