27.01.2015 Views

zhvillimi i mësimit - Albas

zhvillimi i mësimit - Albas

zhvillimi i mësimit - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Udhëzues për tekstin “Gjuha shqipe dhe Letërsia 10”<br />

Tema<br />

Koment:<br />

fragmenti<br />

Shtylla e turpit<br />

nga romani<br />

“Katedralja e<br />

Parisit”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• të identifi kojë veçoritë e romantizmit në kohën e romantizmit evropian;<br />

• të komentojë fragmentin duke u ndalur te:<br />

• kuptimi i situatës dhe i sjelljes së personazheve;<br />

• veçoritë e romantizmit në gjuhë e stil.<br />

• të interpretojë fi gurat kryesore: kontrasti, antiteza, hiperbola;<br />

• të zbërthejë me shkrim kuptimin e metaforës;<br />

• të dallojë paragrafët në fragment dhe llojet e tyre;<br />

• të bëjë përmbledhjen e fragmentit vetëm në 8 fjali;<br />

• të vëzhgojë fotot e marra nga fi lmi me të njëjtin subjekt;<br />

• të diskutojë për skenarin e fi lmit duke e krahasuar me atë të librit;<br />

• të kërkojë të dhëna në internet për një variant tjetër fi lmi me të njëjtin subjekt.<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Mjetet e mësimit:<br />

Teksti i nxënësit, shkumësa, mjete shkollore.<br />

Teknika e metoda të mësimdhënies:<br />

Stuhi mendimesh, lexim i drejtuar, punë në grupe, diskutim, rrjeti i diskutimit, punë<br />

në çift, punë me grupe, ditari trepjesësh.<br />

Hapi I (stuhi mendimesh)<br />

Mësimi nis me një stuhi mendimesh për romantizmin.<br />

me kontraste të<br />

jashtëzakonshme<br />

Romantizmi<br />

tematika<br />

heroi<br />

subjektivizmi<br />

Hapi II (lexim i drejtuar, punë në grupe)<br />

Punohen ushtrimet e rubrikës “Refl ektoni për kuptimin”.<br />

Grupi I – Ushtrimi 1:<br />

- Si jepet përshkrimi i Kuazimodos<br />

- Pse një përshkim i atillë mbetet në mendje<br />

Grupi II – Ushtrimi 2:<br />

- Si sillet turma me Kuazimodon<br />

- Si reagon ai ndaj turmës. (Nxënësit nënvizojnë folje që shprehin sjellje dhe veprime.)<br />

Grupi III – Ushtrimi 3:<br />

- Cili është roli i Esmeraldës<br />

- Çfarë simbolizon gjesti i saj<br />

Të tria grupet nënvizojnë fi gurat letrare që hasin gjatë leximit.<br />

Përgjigjet:<br />

Ushtrimi 1: Kuazimodoja ishte shurdh, por për të parë shihte mirë..... pickimeve prej mushkonje.<br />

Fytyra e tij nuk shprehte as turp, as turbullim.<br />

Ai ishte shumë larg shoqërisë njerëzore.... ç’është turpi. Po ngadalë... syri i tij prej ciklopi.<br />

Fytyra e fatziut u zbut, zemërimi... shpëtimtarin e tij. Reja e zezë mbuloi... dëshpërim të thellë.<br />

173

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!