Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
269<br />
100<br />
268<br />
268. FIGURINER, 2 st, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Mässingbeklädda med bland annat koraller och turkoser.<br />
Föreställande drake samt fohund. Längd 27 cm respektive<br />
14 cm. Utbytta delar samt mindre bucklor.<br />
6 000 SEK<br />
269. FIGURIN, orientalisk, 1800/1900-tal. Mingstil.<br />
Förgylld brons. Föreställande Buddha. Yong le-märkt.<br />
Höjd 17 cm. Smärre ytslitage.<br />
8 000 SEK<br />
270<br />
270. FIGURIN, ben, 1800-tal, Kina. Föreställande Guayin.<br />
Höjd 11 cm. Sprickor.<br />
4 000 SEK<br />
oRientalisKa mattoR