Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
195 197<br />
196 198<br />
195. GLASSERVIS, 60 delar, ”Junior” Kosta Boda.<br />
Facettslipad samt gulddekor. 1 karaff, 7 rödvinsglas,<br />
11 vitvinsglas, 11 rödvinsglas, 10 selterglas, 11 snapsglas<br />
samt 9 starkvinsglas. Nagg, dekorbortfall och skador.<br />
5 000 SEK<br />
197. FLASKA, glas, 1700/1800-tal.<br />
Bukig form. Gröntonad glasmassa. Höjd 27 cm.<br />
Botten med ristat personnummer.<br />
3 000 SEK<br />
199. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Mästare Baltzar Rokus,<br />
Arboga 1752, rokoko. Närmast kvadratisk fot med dekor av<br />
åsar. Fyrstämplade. Höjd 17 cm. Skador, lagningar,<br />
manschetter saknas.<br />
4 000 SEK<br />
200. LJUSSTAKAR, ett par, tenn.<br />
Mästare Johan Andreas Wikander, Göteborg (1810-22),<br />
empire. Kvadratiskt postament på kulfötter, palmettdekor,<br />
urnformad ljushållare med godronneringar.<br />
Signerade J.A. Wikander Götheborg.<br />
Höjd 31 cm. Smärre bucklor, repor och lagningar.<br />
6 000 SEK<br />
198. SOLFJÄDER, Sydeuropa 1700-tal.<br />
201. PRAKTURNA MED HÄNKLAR, flintgods,<br />
196. KREDENSFAT, glas, 1800-talets förra hälft,<br />
Akvarell på papper av figurscener i kartuscher samt<br />
Gustavsberg 1872.<br />
Göteborg/Hjöviks Glasbruk.<br />
blomsterdekor, ställ i genombrutet elfenben.<br />
Målad polykrom dekor av blommor mot grå botten och<br />
Rund bricka på fot. Blå glasmassa med vit kant.<br />
Höjd 27 cm, längd 50 cm. Skador, färgbortfall.<br />
förgyllda detaljer. Signerad Gustafsberg 1872. Höjd 75 cm.<br />
Diameter 16 cm. Mindre repor.<br />
2 000 SEK<br />
En hänkel med lagningar, glasyr med krackeleringar.<br />
2 000 SEK 6 000 SEK<br />
201<br />
80 81<br />
199<br />
200