05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

246<br />

248<br />

247<br />

246. SERVISDELAR, 19 stycken, porslin, Kina, 1700-tal.<br />

Dekor av blommor i famille rose-färger. 9 djupa tallrikar,<br />

9 mattallrikar, 3 uppläggningsfat. Flertalet tallrikar med<br />

sprickor samt lagningar.<br />

10 000 SEK<br />

247. TALLRIKAR, sju stycken, porslin, Kina (Qianlong 1736-95).<br />

Polykrom emaljdekor av blommor, fåglar och insekter.<br />

Konturerat brätte. Diameter 23 cm. Smärre kantnagg samt<br />

dekorslitage. En tallrik med spricka.<br />

3 000 SEK<br />

248. FAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796).<br />

Dekor av landskap med figur i förgrunden underglasyrblått.<br />

Diameter 55 cm. Sprickor samt mindre nagg.<br />

6 000 SEK<br />

249<br />

250<br />

249. TERRIN MED LOCK samt FAT, porslin, Kina, Qianlong<br />

(1735-1796).<br />

Terrin i bukig form. Båda med dekor av blommor i underglasyrblått.<br />

Längd 36 cm. Fat med profilerat brätt.<br />

Längd 40 cm. Mindre nagg.<br />

5 000 SEK<br />

250. TEKANNA, porslin, Kina, Mandarin, 1700-tal.<br />

Dekor av figurscen i polyrkroma emaljfärger. Höjd 13 cm.<br />

Glasyrdefekter samt nagg.<br />

2 500 SEK<br />

251 253<br />

252 254<br />

251. GALLERFAT, porslin, Kina, 1800-talets början.<br />

Dekor av figurscen i polykroma emaljfärger. Brätt med<br />

”powder blue” glasyr. Diameter 30 cm. Glasyrbortfall samt<br />

mindre nagg.<br />

3 000 SEK<br />

252. LOCKBOJAN, Kina, 1800-tal.<br />

Dekor av figurscen i famille verte-färger. Höjd 23 cm.<br />

Mindre nagg samt glasyrbortfall.<br />

8 000 SEK<br />

253. MEIPINGVAS, porslin, Kina, 1800-tal.<br />

Bär sexkaraktärsmärke i botten. Powder blue-färg, dekor av<br />

figurscen i kartuscher. Höjd 32 cm. Hårsprickor.<br />

8 000 SEK<br />

254. KANNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />

Dekor av växter i bland annat grön emaljglasyr. Höjd 14 cm.<br />

Mindre nagg.<br />

4 000 SEK<br />

94 95