Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
246<br />
248<br />
247<br />
246. SERVISDELAR, 19 stycken, porslin, Kina, 1700-tal.<br />
Dekor av blommor i famille rose-färger. 9 djupa tallrikar,<br />
9 mattallrikar, 3 uppläggningsfat. Flertalet tallrikar med<br />
sprickor samt lagningar.<br />
10 000 SEK<br />
247. TALLRIKAR, sju stycken, porslin, Kina (Qianlong 1736-95).<br />
Polykrom emaljdekor av blommor, fåglar och insekter.<br />
Konturerat brätte. Diameter 23 cm. Smärre kantnagg samt<br />
dekorslitage. En tallrik med spricka.<br />
3 000 SEK<br />
248. FAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796).<br />
Dekor av landskap med figur i förgrunden underglasyrblått.<br />
Diameter 55 cm. Sprickor samt mindre nagg.<br />
6 000 SEK<br />
249<br />
250<br />
249. TERRIN MED LOCK samt FAT, porslin, Kina, Qianlong<br />
(1735-1796).<br />
Terrin i bukig form. Båda med dekor av blommor i underglasyrblått.<br />
Längd 36 cm. Fat med profilerat brätt.<br />
Längd 40 cm. Mindre nagg.<br />
5 000 SEK<br />
250. TEKANNA, porslin, Kina, Mandarin, 1700-tal.<br />
Dekor av figurscen i polyrkroma emaljfärger. Höjd 13 cm.<br />
Glasyrdefekter samt nagg.<br />
2 500 SEK<br />
251 253<br />
252 254<br />
251. GALLERFAT, porslin, Kina, 1800-talets början.<br />
Dekor av figurscen i polykroma emaljfärger. Brätt med<br />
”powder blue” glasyr. Diameter 30 cm. Glasyrbortfall samt<br />
mindre nagg.<br />
3 000 SEK<br />
252. LOCKBOJAN, Kina, 1800-tal.<br />
Dekor av figurscen i famille verte-färger. Höjd 23 cm.<br />
Mindre nagg samt glasyrbortfall.<br />
8 000 SEK<br />
253. MEIPINGVAS, porslin, Kina, 1800-tal.<br />
Bär sexkaraktärsmärke i botten. Powder blue-färg, dekor av<br />
figurscen i kartuscher. Höjd 32 cm. Hårsprickor.<br />
8 000 SEK<br />
254. KANNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Dekor av växter i bland annat grön emaljglasyr. Höjd 14 cm.<br />
Mindre nagg.<br />
4 000 SEK<br />
94 95