Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
52<br />
53<br />
52. OLLE HJORTZBERG (1972-1959). Stilleben<br />
med gula rosor. Akvarell. (d)<br />
Signerad Olle Hjortzberg. Ej examinerad ur ram.<br />
10 000 SEK<br />
53. OLLE HJORTZBERG (1972-1959). Stilleben<br />
med vit ros i silvervas. Olja på pannå. (d)<br />
Signerad Olle Hjortzberg 1946. 50 x 60 cm.<br />
30 000 SEK<br />
30 31<br />
55<br />
54. PER EKSTRÖM (1844-1935). Öländsk landskapsvy.<br />
Olja på duk.<br />
Signerad P. Ekström. 62 x 96 cm. Smärre färgbortfall.<br />
15 000 SEK<br />
55. WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920).<br />
Aftonrodnad över grönskande landskap. Olja på duk.<br />
Signerad W.v.Gegerfelt. 86 x 55 cm. Krackeleringar,<br />
smärre färgbortfall.<br />
12 000 SEK<br />
56. SEVERIN NILSON (1846-1918). ”Flicka i landskap”.<br />
Olja på pannå.<br />
Signerad Severin Nilson. 17 x 24 cm. Färgbortfall.<br />
10 000 SEK<br />
54<br />
56