05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

52<br />

53<br />

52. OLLE HJORTZBERG (1972-1959). Stilleben<br />

med gula rosor. Akvarell. (d)<br />

Signerad Olle Hjortzberg. Ej examinerad ur ram.<br />

10 000 SEK<br />

53. OLLE HJORTZBERG (1972-1959). Stilleben<br />

med vit ros i silvervas. Olja på pannå. (d)<br />

Signerad Olle Hjortzberg 1946. 50 x 60 cm.<br />

30 000 SEK<br />

30 31<br />

55<br />

54. PER EKSTRÖM (1844-1935). Öländsk landskapsvy.<br />

Olja på duk.<br />

Signerad P. Ekström. 62 x 96 cm. Smärre färgbortfall.<br />

15 000 SEK<br />

55. WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920).<br />

Aftonrodnad över grönskande landskap. Olja på duk.<br />

Signerad W.v.Gegerfelt. 86 x 55 cm. Krackeleringar,<br />

smärre färgbortfall.<br />

12 000 SEK<br />

56. SEVERIN NILSON (1846-1918). ”Flicka i landskap”.<br />

Olja på pannå.<br />

Signerad Severin Nilson. 17 x 24 cm. Färgbortfall.<br />

10 000 SEK<br />

54<br />

56