05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

292<br />

292. MATTA, Shirvan, Kaukasien, antik.<br />

Polykrom och geometrisk dekor i form av<br />

medaljonger. 294 x 128 cm.<br />

Slitage samt mindre lagningar.<br />

40 000 SEK<br />

294. MATTA, Kazak, Lori Pambak. Semiantik.<br />

Tre polykroma medaljonger på röd botten. Mörkblå huvudbård<br />

med geometriska symboler. 217 x 148 cm. Slitage.<br />

25 000 SEK<br />

112 113<br />

293<br />

294<br />

293. MATTA, Heriz, semiantik.<br />

Mörkblå botten med dekor av växtslingor, akantusblad och<br />

palmetter. Tegelröd huvudbård med blomsterornament.<br />

342 x 252 cm. Slitage.<br />

25 000 SEK