05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

57 59<br />

60<br />

58<br />

57. JOHAN ERICSON (1849-1925). Kustmotiv med fiskebåtar.<br />

Olja på duk.<br />

Signerad Joh. Ericson 4. 9. 18. 46 x 67 cm.<br />

8 000 SEK<br />

58. JOHAN ERICSON (1849-1925). Kustmotiv med ekor på<br />

strand. Olja på duk.<br />

Signerad och daterad Joh. Ericson 1917. 38 x 58 cm.<br />

8 000 SEK<br />

59. ANNA GARDELL-ERICSON (1853-1939).<br />

Motiv från Marstrand. Akvarell.<br />

Signerad Anna Gardell-Ericson Marstrand. 44 x 67 cm.<br />

Ej examinerad ur ram.<br />

8 000 SEK<br />

60. ANNA PALM (1859-1924). Vy mot Stockholms slott.<br />

Akvarell.<br />

Signerad Anna Palm - Stockholm. 8 x 18.5 cm.<br />

Ej examinerad ur ram.<br />

8 000 SEK<br />

32 33<br />

61<br />

62<br />

61. IVAR AROSENIUS (1878-1909). Kärlekspar på moln.<br />

Blandteknik.<br />

Signerad och daterad IA -06. 23 x 21 cm. Ej examinerad<br />

ur ram.<br />

6 000 SEK<br />

62. IVAR AROSENIUS (1878-1909).<br />

”Tennsoldaten och Tråddockorna”. Blandteknik.<br />

Signerad och daterad IA- 06. 10 x 15 cm.<br />

Ej examinerad ur ram.<br />

4 000 SEK