05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

295 297<br />

296 298<br />

295. BÖNEMATTA, Kayseri, silke. Turkiet, semiantik.<br />

Rödrunt bönefält med ampel och vasmotiv. Ljusa hörnfält<br />

med dekor av cypresser samt ljus bård med blomstermotiv.<br />

178 x 124 cm.<br />

5 000 SEK<br />

296. MATTA, Kayseri, Turkiet, semiantik.<br />

Bönefält med växtmotiv mot mörkblå botten. Vinröd huvudbård<br />

med blomstermotiv. 172 x 125 cm. Jämnt slitage.<br />

Mindre trampveck.<br />

6 000 SEK<br />

297. MATTA, Baku, antik/semiantik.<br />

Melerad gulbrun botten med bred huvudbård.<br />

187 x 119 cm. Jämnt slitage, bitvis hårt slitage.<br />

6 000 SEK<br />

298. MATTA, Tekke, Buchara. Semiantik.<br />

310 x 230 cm. Slitage. Senare langettering.<br />

18 000 SEK<br />

299. MATTA, Azebadjan.<br />

1800-talets början.<br />

Dekor av palmetter, blommor och<br />

växter mot blåmelerad botten.<br />

387 x 203 cm. Kraftigt slitage,<br />

skador samt lagningar.<br />

35 000 SEK<br />

114 115<br />

299