05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

277<br />

277. MATTA, Konagkend, Kaukasien, antik.<br />

Geometrisk dekor mot mörkblå botten. Huvudbård med<br />

röd växtdekor indigoblå botten. 279 x 103 cm. Slitage.<br />

Något ojämn form.<br />

35 000 SEK<br />

278 279<br />

278. MATTA, Isfahan, antik/semiantik.<br />

Figural, röd botten, ram med dekor av blommor.<br />

185 x 142 cm. Slitage, fläckar samt mindre lagningar.<br />

15 000 SEK<br />

279. MATTA, Täbriz, semiantik.<br />

Ljus botten, mittmedaljong med dekor av djur. Signerad.<br />

125 x 83 cm. Fläckar.<br />

5 000 SEK<br />

104 105