Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
277<br />
277. MATTA, Konagkend, Kaukasien, antik.<br />
Geometrisk dekor mot mörkblå botten. Huvudbård med<br />
röd växtdekor indigoblå botten. 279 x 103 cm. Slitage.<br />
Något ojämn form.<br />
35 000 SEK<br />
278 279<br />
278. MATTA, Isfahan, antik/semiantik.<br />
Figural, röd botten, ram med dekor av blommor.<br />
185 x 142 cm. Slitage, fläckar samt mindre lagningar.<br />
15 000 SEK<br />
279. MATTA, Täbriz, semiantik.<br />
Ljus botten, mittmedaljong med dekor av djur. Signerad.<br />
125 x 83 cm. Fläckar.<br />
5 000 SEK<br />
104 105