05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

66<br />

144<br />

143<br />

143. STOLAR, ett par, gustavianska, Lindome 1700/1800-tal.<br />

Genombruten hjärtformad ryggbricka, lös stoppad och klädd sits, kopplade ben med h-kryss,<br />

blåmålade. Otydligt signerade. Reno verade, kompletterade, senare sits och bemålning.<br />

4 000 SEK<br />

144. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, Ephraim Ståhl, (stolmakare 1794-1821).<br />

Bemålad i grått. Kannelerade och överkragade ben, fleuroner i benanfanger, sarg med<br />

fjällskärning. Signerad ES samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Längd 190 cm.<br />

Slitage, fläckar. Renoverad och kompletterad.<br />

8 000 SEK<br />

KonstHantveRK &<br />

DiveRse