Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
124 125<br />
124. BERIT KOENIG. Matta, rölakan. Svensk Hemslöjd. (d)<br />
Röd fond med geometriska former. Signerad BK och SH.<br />
290 x 202 cm. Smärre slitage, några fransar skadade/saknas.<br />
4 000 SEK<br />
125. BERIT KOENIG. Matta, rölakan. Svensk Hemslöjd. (d)<br />
Blå fond med geometriska former. Signerad BK och SH.<br />
260 x 190 cm. Smärre slitage, några fransar skadade/saknas.<br />
8 000 SEK<br />
58 59<br />
126<br />
126. SKRIVSKÅP, Mellaneuropa 1700-talets senare hälft.<br />
Valnöt med flera träslag. Intarsiadekor av blommor. Sex lådor<br />
samt ett dörrpar med speglar. Beslag i mässing. Längd 130,<br />
bredd 60, höjd 190 cm. Renoverad samt kompletterad.<br />
Sprickor samt mindre skador.<br />
12 000 SEK<br />
127<br />
128<br />
127. SEKRETÄR, senbarock, 1700-tal. Alm samt plommon.<br />
Rak form, snedklaff med bakomliggande inredning samt fyra<br />
lådor. Längd 109, bredd 54, höjd 104 cm. Fanerskador,<br />
renoverad, kompletterad, senare beslag.<br />
8 000 SEK<br />
128. SEKRETÄR, 1700-tal, rokoko. Päronformad,<br />
blandade träslag, bl a päron och mahogny, snedställd klaff<br />
med bakom liggande lådinredning, 3 lådor. Längd 103 cm,<br />
bredd 50 cm, höjd 104 cm. Senare beslag, renoverad samt<br />
kompletterad. Sprickor samt fanerskador.<br />
12 000 SEK