Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
41<br />
42<br />
41. MAURITZ KARSTRÖM (1962-2005). Figurkomposition.<br />
Olja på duk. (d)<br />
Monogramsignerad MK. 46 x 55 cm. Smärre färgbortfall.<br />
10 000 SEK<br />
42. SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970). Figur i sjölandskap.<br />
Smörpapper på pannå. (d)<br />
Signerad och daterad Sven Erixson -44. Färgbortfall,<br />
vågigt papper.<br />
10 000 SEK<br />
43. SIRI DERKERT (1888-1973). ”Porträtt av liten flicka”.<br />
Olja på duk. (d)<br />
Signerad S. Derkert. 65 x 50 cm. Krackeleringar,<br />
färgbortfall.<br />
12 000 SEK<br />
44. SIRI DERKERT (1888-1973). Krukväxt vid fönster.<br />
Olja på pannå. (d)<br />
Signerad S. Derkert. 62 x 46,5 cm.<br />
8 000 SEK<br />
44<br />
43<br />
26 27<br />
45<br />
45. GEORG PAULI (1855-1935). Stående modell.<br />
Olja på duk.<br />
Monogramsignerad G.P. 93 x 61 cm. Smärre färgbortfall.<br />
20 000 SEK<br />
46<br />
46. ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946). ”Vid älven” 1945.<br />
Olja på duk. (d)<br />
Signerad Grünewald. 60 x 73 cm.<br />
60 000 SEK