05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

41<br />

42<br />

41. MAURITZ KARSTRÖM (1962-2005). Figurkomposition.<br />

Olja på duk. (d)<br />

Monogramsignerad MK. 46 x 55 cm. Smärre färgbortfall.<br />

10 000 SEK<br />

42. SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970). Figur i sjölandskap.<br />

Smörpapper på pannå. (d)<br />

Signerad och daterad Sven Erixson -44. Färgbortfall,<br />

vågigt papper.<br />

10 000 SEK<br />

43. SIRI DERKERT (1888-1973). ”Porträtt av liten flicka”.<br />

Olja på duk. (d)<br />

Signerad S. Derkert. 65 x 50 cm. Krackeleringar,<br />

färgbortfall.<br />

12 000 SEK<br />

44. SIRI DERKERT (1888-1973). Krukväxt vid fönster.<br />

Olja på pannå. (d)<br />

Signerad S. Derkert. 62 x 46,5 cm.<br />

8 000 SEK<br />

44<br />

43<br />

26 27<br />

45<br />

45. GEORG PAULI (1855-1935). Stående modell.<br />

Olja på duk.<br />

Monogramsignerad G.P. 93 x 61 cm. Smärre färgbortfall.<br />

20 000 SEK<br />

46<br />

46. ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946). ”Vid älven” 1945.<br />

Olja på duk. (d)<br />

Signerad Grünewald. 60 x 73 cm.<br />

60 000 SEK