05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

139<br />

140<br />

139. STOLAR, fyra stycken snarlika, gustavianska, Johan Melchior Lundberg dä,<br />

Stockholm (stolmakare 1774-1812/16).<br />

Flätade ryggbrickor, vinranka på krönet, kopplade ben med H-kryss, vitmålade, lösa<br />

stoppade och klädda sitsar. Tre stycken signerade MLB samt samtliga märkta med<br />

Stockholms stolmakarämbetets sigill. Renoverade, kompletterade, senare bemålade.<br />

25 000 SEK<br />

140. STOLAR, fyra stycken, gustavianska, Lindome 1700/1800- tal.<br />

Genombruten så kallad Gunnebobricka i ryggen, dekor av humlekvist, gråmålade,<br />

lös stoppad och klädd sits, ben med hkryss. Renoverade, förstärkningar, senare<br />

bemålade.<br />

8 000 SEK<br />

64 65<br />

142<br />

141<br />

141. STOLAR, fem stycken, gustavianska, signerade NTS (Nils Thorsson,<br />

Ingemanstorp, 1779-1848). Vitmålade. Kannelerade ben. Sarg med fjällskärning.<br />

Genombruten rygg. Senare bemålning. Slitage.<br />

8 000 SEK<br />

142. STOLAR, fyra stycken, 1800-talets början, sengustavianska.<br />

Svängd stoppad och klädd ryggbricka upp buren av spjälor, fast stoppad<br />

och klädd sits, svängda ben, dekor av bladstav, vitmålade med bronserade<br />

detaljer. Renoverade, kompletterade, förstärkningar.<br />

8 000 SEK